Skip to main content

Tüm detaylarıyla arama motoru optimizasyonu nedir ve nasıl işler konusunu sizler için inceledik. Arama motoru optimizasyonu hakkında adım adım bilmeniz gereken her şey bu yazıda. Siz de başarılı bir SEO çalışması istiyorsanız, alanında uzman bir SEO Ajansı ile iletişime geçin.

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Kısaltması SEO olan, arama motoru optimizasyonu nedir ve çalışır sorusunu detaylıca inceleyelim. SEO, web sitenizin arama sonuçlarında çıkmasını sağlayan bir çalışmadır. Yapacağınız ayarlamalar sayesinde web siteniz alakalı sonuçlarda, üste sıralarda çıkabilir. Ücretsiz bir çalışmadır. Genel olarak arama motoru optimizasyonu, web sitenizi arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkarmayı sağlayan bir çalışmadır.

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Arama motoru optimizasyonu oluşturmak ve siteniz için verimli bir hale getirmek sandığınız kadar zor değil. Öncelikle doğru bir SEO çalışması için içeriğinizi ve sektörü iyi anlamalısınız. Kullanıcıların rakiplerinizi bulmak için hangi anahtar kelimeleri kullandıklarına dikkat edin. Mutlaka sizinle alakalı olacak kelimelerle çalışın. Sitenizin meta başlık ve açıklamasına yazacağınız doğru anahtar kelimelerle, başarılı bir SEO çalışması yaratabilirsiniz. Ayrıca, sitenizin içeriğini ve yapısını da aynı şekilde düzenlerseniz, arama sonuçlarındaki yerinizi daha hızlı yükseltebilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu Pazarlama İçin Neden Önemlidir?

Web sitesi arama motoru optimizasyonu, özellikle size ulaşacak kullanıcılar için son derece önemlidir. Yukarıda da dediğim gibi, web sitenizi arama sonuçlarında öne çıkartmak için mutlaka doğru bir SEO çalışması yapmanız gerekir. Eğer, sitenizi öne çıkartamazsanız kullanıcılar sizi bulamaz. Böylece etkileşim ve bilinirlik kazanma olasılığınız azalır. Ayrıca başarılı bir SEO çalışmanız yoksa, Google, sitenizin kalite puanını düşürür. Bu da öne çıkmanıza başka bir engel olur. Sonuç olarak, potansiyel kullanıcıların size ulaşabilmesi için, doğru bir arama motoru optimizasyonu yapmanız gerekir.

Arama Motoru Optimizasyonu Pazarlama

2021 Yılında 5 Arama Motoru Optimizasyonu Tavsiyesi

Şimdi sizlere, başarılı bir arama motoru optimizasyonu için takip etmeniz gereken ipuçlarını sıralayacağım. Bütün bunlara uyarsanız, web siteniz SEO açısından verimli bir hale gelecektir. İşte etkili SEO için beş tavsiye:

 • Kopya içerik üretmeyin. Google, kopya içerikleri tespit eder ve ardından kalite puanınızı düşürür. Bu durum, SEO çalışmanızı ve doğal olarak sıralamanızı kötü etkiler. Daima yazılarda özgün olun.
 • Eğer bir yerden içerik alacaksanız mutlaka kaynağını belirtin ve o adresin linkini bırakın. Bu şekilde Google, sizin referans verdiğinizi görür ve bu durumu onaylar.
 • SEO’nuzun daha etkili bir şekilde çalışması için ilgi çekici kelimeler kullanın. Özellikle meta başlıklarında dikkat çekici yazılar yazın.
 • Sitenizde oluşturacağınız yazılarda görsel veya video kullanmaya özen gösterin. Aksi takdirde SEO için pek de olumlu bir çalışma olmaz. Ayrıca okuyucunun da ilgisini çekmez.
 • Kullanıcıların ilgisini çekecek içerikler oluşturun. Sıkıcı veya alakasız içerikler kullanmaktan kaçının.

Arama Motoru Optimizasyonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Web sitesi arama motoru optimizasyonu olan SEO hakkında bilmeniz gereken birçok detay var. Bunlar sayesinde SEO çalışmalarınız hakkında daha doğru adımlar atacaksınız. Şimdi bütün bunlara tek tek değinelim.

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motoru Başarı Faktörlerinin Türleri

 • Site içi (On-Page) SEO: Arama motoru optimizasyonu yani SEO çalışmaları, ikiye ayrılır. Bunlardan biri olan site içi ile, web sitenizin tamamını arama motorlarına optimize edersiniz. Sitenizin her yerine SEO çalışması yaparak, alakalı aramalarda çıkma şansını arttırırsınız. Google ve diğer arama motorları için mutlaka yapmanız gereken bir çalışmadır. İçerisinde, meta yazılar, içerikleri, kullanıcı deneyimi, SSL sertifikası, alan adı ve daha birçok konuyu barındırır.
 • Site dışı (Off-Page) SEO: Web sitenizin dışında yaptığınız tüm işlemlere site dışı SEO denir. Bu alanda, özellikle sosyal medya büyük önem taşır. Bu alanda yapacağınız etkinlik ve paylaşımlar sitenizi etkileyecekse, site dışı SEO olarak kabul edilir. Ayrıca, siteniz için alacağınız referanslar da oldukça önemlidir. Backlink ile başarılı Off-Page SEO yaratabilirsiniz.
 • Black Hat SEO: Sahte SEO çalışmaları olarak da bilinen Black Hat SEO, sitenizi olumsuz yönde etkiler. Google, sahte ve kopya içerikleri analiz eder. Bu tarz işlemlerle karşılaştığında, sitenizin sıralamasını gerileyebilir. Ayrıca, bu çalışma size, rakipleriniz tarafından da yapılabilir. Bu çalışma, site içi ve site dışı olarak ikiye ayrılır. Her ikisinde de “spam” olarak kabul edilebilecek işlemler görülür. Kısa süreli avantajlar sağlasa da, uzun vadede sorun yaratabilir.
 • Hedef Kitle Odaklı SEO: Mutlaka bir hedef kitleniz olmalı. Sesleneceğiniz kitleye uygun içerikler oluşturmalısınız. Böylece daha nokta atışı çalışmalar yapabilirsiniz. Ayrıca, hedefinizde olmayan kitlelere uygun çalışmak zorunda kalmamış olursunuz.

İçerik ve Arama Motoru Başarı Faktörleri

 • Kalite: Arama motoru optimizasyonu nedir, diye sorunca aslında ilk aklımıza gelen faktörlerden biri içeriktir. Sitenizin içeriğini mutlaka kullanıcı odaklı yaratmalısınız. İçeriğinizin kalitesi, sizi öne çıkaran faktör olacak. Bu nedenle, kullanıcının ilgisini çekmeyecek veya güncel olmayan içeriklerden uzak durun. Başarılı içeriklere sahip olursanız, kullanıcılar sitenizi ziyaret eder. Böylece, etkileşim oranınız arttıkça, arama motorundaki sıralamanız da yükselecektir.
 • Araştırma: Hedef kitlenizin dilinden konuşun. Onların sizi bulmak için kullanabileceği kelimeleri analiz edin. Bunun için, rakip sitelerin kullandığı anahtar kelimelere bakabilirsiniz. Eğer kullanıcı odaklı çalışırsanız, daha hızlı bir şekilde başarıya ulaşırsınız. Aksi takdirde, arama motorunda yeteri kadar yükselemeyebilirsiniz.
 • Güncel Olun: Trendleri takip ederek, güncel içerikler oluşturun. Eskide kalmış ve artık ilgi çekmeyen içerikleri pek tercih etmeyin. Kullanıcılar, güncel bilgileri tercih edecektir.
 • Görsellik: İçeriklerinizi, görsel veya videolarla destekleyin. Kullanıcılar, sadece yazıdan ibaret olan içeriklerden hızlı sıkılabilirler. Bunu önlemek için, görsel veya videoları eksik etmeyin.

Site Mimarisi ve Arama Motoru Başarı Faktörleri

 • Başarılı işlemler: Web sitesi arama motoru optimizasyonu için site verimliliği önemlidir. Sitenizin, kullanıcı deneyimi açısından başarılı olması, arama motorunda başarılı olacağınız anlamına gelir. Yavaş yüklenen, doğru çalışmayan ve yanıt vermeyen siteler Google tarafından arka sıralara atılır.
 • Mobil Uyumluluk: Siteniz mutlaka mobil uyumlu olmalı. Artık çoğu kullanıcı, bilgisayardan çok, mobilden giriş yapıyor. Bu nedenle mobilde görünümü başarılı bir yapıya sahip olmalı. Hızlı ve ekrana sığıyor olmalı. Aksi takdirde, kullanıcı kaybedebilirsiniz.
 • Bağlantılı Sayfalar: Sitenizde bulunan sayfaları birbirine bağlayın. Kullanıcı, bir sayfaya geldiğinde, bulunduğu sayfanın nereye bağlı olduğunu görmek ister. Veya, ana sayfadan bir içerik sayfasına doğru yolculuk yaptığında, geri dönmek için ona bir yol göstermelisiniz. Sayfaları birbirine bağlarsanız, kullanıcı, sitenizde kaybolmaz.
 • Hız: Web siteniz için  hız her şeydir. Artık kullanıcılar beklemekten nefret ediyor. Hız, onlar için çok önemli. Bu nedenle, onlara bekledikleri hızı vermeniz gerekir. Siteniz yavaş yükleniyorsa, kullanıcı kaybedebilirsiniz.
 • HTTPS: Google, güvenliğe önem verir. Eğer linkinizde https bulunmuyorsa, bu durum sizi olumsuz etkileyebilir. Bunu önlemek için mutlaka bir SSL sertifikasına sahip olmanız gerekir.
 • URL: Anahtar kelimelerinizi kullanabileceğiniz bir başka yer, URL’dir. Sayfalarınızdaki URL yapısına anahtar kelimeler ekleyerek, bulunma şansınızı arttırabilirsiniz. Tabi bu çalışmada fazla kelime kullanmaktan kaçının.

HTML Kodu ve Arama Motoru Başarı Faktörleri

 • Başlıklar: Kullanacağınız HTML kodu başlıkları, arama motoru optimizasyonu için bir gerekliliktir. Bu başlıklar, sayfanızın içeriği hakkında arama motorlarına fikir verir. Bu yüzden, sayfanızla alakalı olacak şekilde yazmanız gerekir. Burada yazacağınız başlıklarda, doğru anahtar kelimelerini bulmanızda fayda var.
 • Açıklama: Başlıklardan sonra siteniz için açıklama yazıları girmelisiniz. Bu yazılarda, ilgili sayfanın içeriği hakkında kısaca fikir verirsiniz. Burada da alakalı anahtar kelimeleri kullanmaya özen gösterin.
 • H1-H2 Başlıkları: İçerik yazınızda H1, yani ana başlık bulunmalı. Ancak, bunun yanında bir de H2 ve hatta mümkünse H3, H4 başlıkları eklemeyi deneyebilirsiniz. Bu başlıklarda kullanacağınız anahtar kelimeler, arama motorundaki şansınızı arttırır.

Güven, Otorite, Uzmanlık ve Arama Sıralaması

 • Otorite: Web sitesi arama motoru optimizasyonu için bir hedefe ihtiyacınız var. Hedefinizi, bulunduğunuz sektörün içerisinden seçersiniz. Bu da size bir otoriteye bağlı kalmanızı sağlar. Sitenizin bir çizgisi olmalı. Ayrıca, vermek istediğiniz mesaj net olmalı. Eğer düz bir çizgide ilerlerseniz, sağlam bir otoriteyle güven kazanırsınız.
 • Güven: Sitenizde, kullanıcılara güven sağlamalısınız. Kimse, güvenmediği bir yerde zaman ayırmaz. Bu yüzden, hem tasarım, hem de içerik açısından güven veren bir yapıya sahip olmalısınız. Yoksa, kullanıcı kaybetmeye başlarsınız.
 • Uzmanlık: Alanınızda uzman olduğunuzu her fırsatta gösterin. Bu, kullanıcılara güven verir. Ayrıca, etkileşim oranlarınızı da arttırır.

Arama Motorlarında Bağlantı Oluşturma ve Sıralama

 • Değer: Arama motoru optimizasyonu işleminde en sık kullanılan backlink’lerdir. Fakat, sizden bahseden ve sitenizin linkini paylaşan her site, olumlu sonuçlar getirmeyebilir. Size referans olan sitelerin kalitesi de Google tarafından ölçülür. Bu nedenle, kaliteli sitelerden bağlantı almaya özen gösterin. Aksi takdirde, Google, bunları spam olarak sayar ve sizin de kalite puanınızı düşürür.
 • Backlink: Siteniz için alacağınız premium backlink’ler, sıralamanız için önemlidir. Kullanıcıların size referans olması Google için olumludur. Ancak, kalite puanı düşük sitelerden alacağınız backlink’ler siteniz için zararlı olabilir. Bu durumu mutlaka takip edin ve böyle bir anda, aldığınız backlink’i kaldırın.

Kişiselleştirme ve Arama Motoru Sıralaması

 • Şehir: Arama motoru optimizasyonu nedir sorusunun bir diğer kilit noktası kullanıcılardır. SEO çalışmanızda özellikle hedef kitlenize uygun hareket etmelisiniz. Bu nedenle, sadece şehrinizde en sık kullanılan anahtar kelimelerle başlayabilirsiniz. Böylece, daha spesifik çalışmalara yapabilirsiniz.
 • Kullanıcı Deneyimi: Her çalışmanızda mutlaka odağınızda kullanıcı olmalı. Kullanıcı deneyimini en yüksek seviyede tutarak, memnuniyeti arttırabilirsiniz. Aksi takdirde, sitenizden çabuk ayrılan kullanıcılarla karşılaşabilirsiniz. Bu de sitenizin başarısını geriler.
 • Lokal Aramalar: Sektörünüzde özellikle yapılan aramalara odaklı çalışmalar yapabilirsiniz. Böylece kullanıcıların dilinden de konuşmuş olursunuz.

Toksinler ve Arama Motoru Spam Cezaları

 • Gizlilik: Rakiplerinizin sizin için kötü amaçlı bir web sitesi arama motoru optimizasyonu yaratabilir. Böyle bir durumu tespit etmek zordur. Bu, genelde sitenizin başarısını düşürmek için rakipleriniz tarafından yapılan bir işlemdir. Tespit etmesi kolay olmadığından, etkisi siteniz için çarpıcı olur. Bunun için düzenli olarak sitenizin arka panelini kontrol etmelisiniz.
 • İstifleme: Aynı anahtar kelimeyi yüzlerce kez kullanmak doğru değildir. Fakat spam yoluyla bu işlem başınıza gelebilir. Ayrıca Google bunu hızlıca tespit eder. Ve sonuç olarak sıralamanız geriler. Bunu önlemek için de sürekli SEO yazılarınızı kontrol etmelisiniz.
 • Korsanlık: Başkasının içeriğini kesinlikle kullanmamalısınız. Ayrıca başkası da sizinkini kullanmamalı. Google, çalıntı içerikleri hemen fark eder ve kalite puanlarını düşürür. Rakiplerinizi içeriklerinizi çalarsa bu durumu hemen Google’a bildirin. Siteyi şikayet edin veya sahibi ile iletişime geçin.
 • Pop-Up: Bir anda karşınıza çıkan görseller bazen sinir bozucu olabiliyor. Eğer siz de kendi sitenizde bir pop-up kullanıyorsanız, sıklığını azaltın ve kullanıcıyı rahatsız etmeyecek şekilde ayarlayın. Böylece memnun kalmış bir kullanıcı deneyimi kazanırsınız. Öte yandan, mobildeki pop-up görsellerini mutlaka mobil uyumlu olarak oluşturun.

Aramada Yükselen Özellikler

 • Ses: Arama motoru optimizasyonu için işinize yarayacak bazı sesli asistanlar var. Siri ve Alexa gibi bilinen ve sıkça kullanılan sesli asistanlar ile arama yapmak çok kolay. Siz de sitenizi ve SEO’larınızı bu sesli asistanlara göre optimize ederseniz, erişebilirliğiniz hızlanır. Ayrıca herkes tarafından daha kolay bir şekilde görünürsünüz.
 • Görsel Arama: Google, özellikle içeriklerde görseller kullanmanızı ister. Bu görsellerdeki başlıklar ile SEO’nuzu güçlendirebilirsiniz. Ayrıca, arama sonuçlarında üst sıralara çıkma şansına sahip olursunuz. Öte yandan yapılan aramalarda, görseller kısmında da görünürsünüz.
 • Lokal: Konum belirterek, Google’da çıkabileceğiniz yerleri arttırabilirsiniz. Böylece kullanıcıların size daha rahat erişebilmesini sağlarsınız.
 • Video: En az görseller kadar videolar da Google için önemlidir. Youtube gibi kanallarda paylaşacağınız videolar, arama sonuçlarında karşımıza çıkar. Bu da, sitenizin arama sonuçlarında görünmesi için bir fırsat yaratır.

Artık tüm detaylarıyla arama motoru optimizasyonu nedir biliyorsunuz. Dahası için mutlaka profesyonel bir SEO hizmeti için uzman bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmaya hemen başlayın.

Mahmut Orkun Köksalan

2022 yılından bu yana Cremicro'da SEO direktörü olarak çalışmaktadır. Google Ads, Semrush ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.