Skip to main content

Tutarlılığı olmayan bir SEO raporu, SEO stratejiniz için hiçbir fayda sağlamaz. SEO stratejinizde ne kadar iyi gittiğinizi, eksik ya da yanlış giden tarafları farkında değilseniz hedeflediğiniz kitlenin Google sıralamasında karşına çıkan web sitesi olmanız olanaksız hale gelebilir. Bu noktada en zor olan ise müşteriniz anlayacağı dilden ya da tüm ekibinizin okuyacağı bir SEO raporu hazırlayabilmektir. Hazırlayacağınız SEO raporuna neleri dahil edeceğiniz, müşterinizin bilmek istediği en önemli ayrıntıları ön görmek oldukça zordur. Bu sorunlardan yola çıkarak SEO uzmanlarının deneyimleri ile oluşturulmuş bu yazımızı, doğru SEO stratejisi ve SEO raporu hazırlamanız ve bu konuda sizlere faydalı olabilecek fikirleri edinerek bir yol haritası oluşturmanız için hazırladık. Elbette ki daha profesyonel bir SEO çalışması ile ilerlemek istiyor ya da mevcut durumunuzu uzman kişilerle geliştirmek istiyorsanız bir SEO ajansı ile çalışabilirsiniz.

Genel Bakış ile Başlamak

Bir SEO raporu ile karşı karşıya kaldığınızda tüm sayılar ve oldukça karmaşık görünen veriler karşısında ne yapacağınızı bilememe hissine kapılıyorsanız elbette ki yalnız değilsiniz. Bunların ne anlama geldiğini ve nereden başlayacağınızı bilmek için genel bilgileri öğrenmeli ve genel bir inceleme yapmalısınız. Çoğu zaman müşterilerinizin pazarlama deneyimleri çok kapsamlı olmadığından içerisinde bir açıklama barındırmayan rapor almak onlar için son derece karmaşık ve sinir bozucu olabilir. Tahmin edersiniz ki sizin için de rapordan sonraki süreyi zorlaştıracaktır. Dolayısıyla SEO raporunda önemli bulduğunuz yerlerin ne anlama geldiğini basit terimlerle açıklamak her iki taraf için de faydalı bir hamle olur. Ayrıca olası bir sorun ile karşılaşılması durumu için bir eylem planı ekleyerek kriz önleminizi de alabilirsiniz.

SEO Görevlerinizin Dökümü

Yüksek olasılıkla raporladığınız web sitesi için tamamladığınız bir SEO görevleri listesi vardır. SEO alanında uzmanlaşmış dijital pazarlama yöneticisi olan Jonathan Kelly’e göre; SEO görevlerinin dökümünde sayı, grafik ve istatistiklerin yüksek olmadığı durumlarda SEO raporu için harcadığınız emek ve zamanın büyüklüğünü müşterinizin anlaması oldukça zordur. Bu sebeple ne yapıldığına dair iç görüler sunmak, güven oluşturmak ve yaptığınız işin gerçek değerini gösterebilmek uzun bir süreci ifade eder. Daniel Wittler ise bunu nasıl yaptıklarını şöyle açıklıyor; karşınızdaki kişiye web sitesinde yaptığınız incelikli çalışmaları gösterir ve sonrasında organik trafiği artarsa bir pazarlama sihirbazı gibi görünürsünüz. Küçük değişiklikler, bir web sitesinin organik trafiği için mucizevi olabilir. Son olarak yine bir SEO uzmanı olan Andre Guelmann ise bu konudaki fikirlerini şöyle açıklıyor; SEO sıralama faktörlerinin çoğunu bilmediğimiz karmaşık bir süreç olduğu için çoğu zaman kontrol edemiyoruz. Bu sebeple bir şeyin ne sebeple değiştiğini ve sonuçlarının ne olduğunu anlamanın çok önemli olduğunu vurguluyor.

Organik Trafik

organik trafik

Google saniyede 75.000’den fazla arama almaktadır.  Belki ütopik bir bilgi gibi gelebilir ancak gerçek bu. Dolayısıyla uzman pazarlamacılara göre bu arama yapan kişilerin kaçının web sitesi ziyaretçisine dönüştüğü oldukça önemli bulunuyor. Dolayısıyla bu konuda sizlere yararı olabilecek pazarlama uzmanlarının fikirlerini derledik. Anna Tatelman’a göre web sitelerinizin açılış sayfalarından gelen organik trafiği izlemek SEO raporu için oldukça önemlidir. SEO stratejilerinin en hassas noktasını ücretli reklamlar olmadan organik trafikle gelen ziyaretçi sayısını artırmak olarak yorumluyor. Açılış sayfanızı baz alarak takip ettiğiniz organik trafik, SEO stratejiniz için iyileştirme yapabileceğiniz unsurlar konusunda ipucu niteliğinde olacaktır. Socially Found’dan Rob Sanders ise SEO çalışmalarının değerini ölçerken en kritik ölçütün organik trafik oranı olduğunu belirtmiştir. Web sitenizin trafik verileri size genel bir bilgi sağlarken organik trafik özelinde yaptığınız inceleme SEO stratejinizin etkisini ölçmek için en doğru veriyi sağlar. Bu basit olarak Google Analytics’te “organik arama” sekmesinden ulaşabileceğiniz bir veridir.

Organik trafiğinizi aydan aya ve yıldan yıla karşılaştırma yapılarak incelenmelidir. Buna göre sağladığınız sonuçlar bakımından herhangi bir önlem alabilir ya da iyileştirme çalışmaları yapabilirsiniz. İyi senaryo söz konusu olduğunda da başarılı olunan stratejinin üzerine ekleyerek devam edebilirsiniz. Elbette çoğu SEO uzmanı SEO optimizasyonunu Google’a göre yapmaktadır. Ancak diğer arama motorları tamamen unutulmamalıdır. Organik trafiğinizi etkileyebilecek unsurlar arasında olduğunu bilerek belirli aralıklarla kontrolleri sağlanmalıdır.

Organik Mobil Kullanıcılar

Organik trafik ile web sitenize gelen kişilerin sayısını bilmek ne kadar önemliyse onların nereden geldiği bilgisine erişmek de o kadar önemlidir. SEO uzmanları da organik trafik kaynaklarını bilmenin stratejik açıdan önemli olduğunu düşünmektedir. Google siteleri öncelikle mobil olarak tarar. Dolayısıyla kullanıcılarınızın mobilden gelip gelmediğini bilmek son derece önemli noktalardan biridir.

Mobil Ziyaretler

Nickerson’dan Chris Russo; “Müşterilerinizin sizi nasıl bulduğunu bilmenin yanı sıra organik arama, sosyal medya, doğrudan, yönlendirme, e-posta vb. metrikler gibi SEO raporunda olması gereken önemli bir metrik, mobil ve masaüstü ziyaretler arasındaki karşılaştırmadır.” Bu sayede kullanıcıların cihaz kullanım yoğunluğuna göre tasarım, düzen ve içerik değişiklikleri yapılabilir.

Sayfaya Göre Organik Trafik Değişiklikleri

SEO stratejinizde yaptığınız herhangi bir değişikliğin sıralamanıza olan olumlu veya olumsuz etkisini rahatlıkla görebilmek için SEO raporunda hangi sayfaların daha fazla ya da daha az organik trafik aldığını görmek önemlidir. Robbie Richards bu konudaki görüşlerini, SEO raporunda sitelerin farklı alanlarına göre organik trafik ve dönüşümlerinin bölümlere ayrılmış görünümünü sunmaktan hoşlandığını belirterek ifade etmiştir. Bu sayede organik kanallardan gelen genel trafiği ve dönüşüm artışını inceleyebildiğini ve web sitesinin her alanı için performansının nasıl olduğunu inceleyebildiğini eklemiştir. Bu tarz raporlar nerede ne kadar artış olduğuna dair detaylı bilgi içerdiği için müşterileriniz için de son derece etkileyici oluyor. Sorunu hızlıca ortaya çıkaran bu raporlar, çözümünü de aynı hızla bulmanıza olanak sağlar.

Markasız Tıklamalar

WhitworthSEO’dan Charlie Whitworth’un tabiriyle markasız tıklamalar, SEO çalışmalarınızın markasız performansı nasıl etkilediği konusunda analiz başlangıcı için faydalı bulunur. Bunu Google Search Console kullanılarak kolayca sorgulayabilir ve raporlama yapabilirsiniz.

Markasız Trafik

Markasız trafik her SEO raporunda yer alması gereken bir ölçüttür. Bu, marka adınızı içermeyen organik aramalardan gelen trafik demektir. Elbette ki bir web sitesi, kendi alanında her zaman organik arama sonuçlarında üst sıralarda yer almalıdır. Bu veriyi elde etmek için Google Search Console, Google Analytics, Google My Business ve Semrush gibi araçlardan faydalanabilirsiniz.

Organik Anahtar Kelime Sayısı

Herhangi bir SEO aracında anahtar kelime araması yapmak ne kadar kolay görünse de, gerçekten optimizasyonunuzu güçlendirmek istiyorsanız anahtar kelimeleriniz özgün, alaka seviyesi yüksek, en uygun arama amacına sahip, iyi bir arama hacmine sahip olmalı ve tüm bu koşulları karşıladığı sürece artış göstermelidir. Sık sık anahtar kelime analizi yapmak ve buna istinaden SEO raporu güncellemek rakiplerinize kıyasla nerede durduğunuzu anlamanın en iyi yollarından biridir.

Anahtar Kelime Sıralaması

SoftwarePundit’ten Bruce Hogan, her SEO raporuna anahtar kelime sıralamasının dahil edilmesi gerektiğini belirtmiştir. Sıralamanızı iyileştirme, SEO çalışmalarında ilerleme kaydetme ve Google algoritma değişikliklerinden doğan olumsuz etkileri en hızlı şekilde çözmenin en iyi yolu olduğunu da ekliyor. Software Path’den Michael Carr ise aylık SEO raporuna en yüksek trafikli sayfalar için anahtar kelime sıralamalarını eklemeyi önerir. Bunu performans değerledirmesi ve iyileştirme planlaması için en faydalı hamle olarak değerlendirir.

Ortalama Anahtar Kelime Sıralama Konumu

301 Digital Media’dan Andrew Becks, zaman içerisinde ortaya çıkan ortalama sıralama konumunun her web sitesi SEO raporu için önemli metriklerden olduğunu belirtmiştir. Uzun bir zaman diliminde sıralama konumunun incelenmesi ve SEO raporuna dahil edilmesinin raporu en verimli hale getirmek olarak yorumlamıştır. Twinkl Educational Publishing’den Dan Rawley ise sıralama konumu olmadan yalnızca anahtar kelime sayısını barındıran bir SEO raporunu büyük ölçüde boşa verilmiş bir çaba olarak belirtmiştir. Bu konuda Alistair Dodds of Ever Artan Circles ise ortalama anahtar kelime sıralama konumunun bir SEO raporları için gerçek bir ölçüt olduğunu ifade etmiştir.

Anahtar Kelime Gösterimleri

Alanında başarılı SEO uzmanlarına göre bir SEO raporu için diğer bir kritik metrik ise anahtar kelime gösterimleri ve aydan aya gösterdikleri yükseliştir. Gösterimler her ne kadar açıkça tıklama olmasa da SEO çalışmalarınızın olumlu bir yanıt verip vermediğinin iyi bir göstergesidir. Dolayısıyla sıfırdan bir SEO stratejisine başladığınızda hız kazanmak ve etkili somut sonuçlar elde etmek zaman alacak demektir. Webiteers’tan Sem Poell’e göre her raporda, önemli sayfaların gösterim sayıları her sayfa için belirlenmiş anahtar kelimelerle birlikte görünmelidir. Anahtar kelime gösterimlerinizi Google Search Console aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Bu sayede en iyi sayfa ve aramalarınız da dahil olmak üzere kritik metriklerinizin tümünü elde edebilirsiniz.

Arama Hacmi Eğilimleri

arama hacmi

Düşük hacimli anahtar kelimeler için sıralama yapmak büyük ölçüde zaman ve emek kaybı olacağından SEO raporlarınıza anahtar kelimelerinizi eklerken arama hacmi eğilimlerini de eklemek önerilir. Fayda sağlayacak bir SEO kampanyası için hem düşük hem de yüksek hacimli aramalar hedeflenmelidir. Bir anahtar kelimenin hacmine bakmak için bir adım daha ileri giderek sektör trendlerini ve insanların arama değişikliklerini araştırmak size en faydalı sonuçları sağlayacaktır. Ahrefs, Ubersuggest, Semrush veya Moz gibi SEO araçlarında arama hacmi verilerini elde edebilirsiniz. INK Content Inc’den Alexander De Ridder’a göre, organik aramalardan gelen ziyaretçi sayısı ancak arama hacmi verileri ile yorumlanabilir. De Ridder, SEO sonuçlarını sunmanın en iyi yolunun arama hacmi eğilimlerinin sektör ve rakip karşılaştırması yapılarak kaydedilmesi olduğunu da eklemiştir.

Dönüşümler

Eland Consulting’den Jason Eland, müşterilerin bir yatırım getirisi olarak gördükleri aramalara ve satışlara önem verdiğini belirtmiştir. Dönüşüm içermeyen trafikleri boş ölçümler olarak yorumlar. SEO çalışmasının başarısı, ciddi oranda kaç kişinin geldiğine bağlıdır. Gelen dönüşümler müşterinizin elinde olduğu için anında tespitini yapamayabilirsiniz. Ancak bunu dönüştürme verilerini kullanarak çözebilir ve olası olumsuz bir yorumda müşterinize sunabilirsiniz. Digital Eagles’tan Rob Ramirez ise dönüşümlerin yalnızca satıştan ibaret olmadığını belirtmiştir. Marka hedefleri değişkenliği düşünüldüğünde bu durumun siteden siteye farklılık göstereceğini de eklemiştir. E-ticaret söz konusu olduğunda bu, muhtemelen organik gelir rakamları olarak karşınıza çıkacaktır. Ancak hizmet tabanlı işletmeler için iletişim veya teklif formu gönderimleri, e-posta, telefon, adres gibi bağlantı tıklamalarını da içerebilirler. Tüm bunlara ek olarak belirtmek gerekir ki; anket yapılan pazarlamacıların %93’ü SEO metriklerinin diğer pazarlama çalışmaları için son derece önemli bir yerde durduğunu belirtmişlerdir.

Organik Dönüşüm Oranı

Elbette ki SEO için hazırladığınız rapor, web sitesi dönüşüm oranını içermelidir. Bu veriye Google Analytics’ten sırasıyla, Dönüşümler-E-ticaret-Genel Bakış bölümlerine girerek ulaşabilirsiniz. Dönüşüm oranınız yaptığınız işin getirisini tam anlamıyla ölçmek en iyi metrik olarak değerlendirilir.

En İyi Açılış Sayfaları

Her SEO raporunda açılış sayfası trafik kazançları bulunmalıdır. Web sitesi ziyaretçilerinizin sizi nasıl bulduğu ve tıkladığının en iyi metriklerinden olarak yorumlanmaktadır. Bu konuda Ellie-Paige Moore şöyle yorum yapıyor; “Sayfa düzeyindeki trafiği bilmenin eğilimleri bulmak ve gerçekte neyin trafik getirdiği bilgisine erişmek demektir.” Bunun gelecek planlamaları için faydalı olduğunu öneri ve iyileştirmeler için bir fırsat olduğunu da eklemiştir.

Arama Trafiği Değeri

SEO raporlamasında yer alması gereken bir diğer önemli metrik ise arama trafiği metriğidir. Arama trafiği değerinin önemini Trainedge Consulting’den Vishal Srivastava, aynı oranda ya da daha fazla ziyaretçi elde etmek için arama ağı reklamlarına harcanması gereken bütçeyi ifade ettiğini söyleyerek belirtmiştir. SEO, hedeflenen trafiği sağlama görevini üstlenir. Dönüşüm ve satışlar nihai sonuçlar olduğundan SEO ekibinin kontrolü dışındadır. Bu durumda arama trafiğinin değeri, SEO ekibinin sunduğu bir değerdir.

Site Hızı

Awesome Motive’den Frank Spear, “SEO raporlarınıza her zaman sayfa hızını dahil etmelisiniz” diyor. Yükleme hızı yüksek olan web siteleri her zaman diğerlerine oranla daha yüksek sıralamada olma eğilimindedir. SEO puanınız daima yüklenme hızınızla büyük ölçüde bağlantılıdır. Dolayısıyla site hızı, büyüme sağlamak ya da mevcut büyümeyi korurayarak geliştirmek için önemseyeceğiniz en önemli faktörlerdendir.

Backlinkler

Backlink aldığınız web siteleri sizin markanız ve web sitenizin kapsamı hakkında da oldukça bilgi vericidir. Yani kitlenizin ne kadar genişlediği, ne kadar büyük bir kitleye ulaştığınızın bilgisidir. Yönlendirme yaptığınız alanlarda, sitenizin ürün ve/veya içeriklerinizin değeri tescillendiğinden değerli bir ölçüm olarak görülmektedir.

Yönlendirme Zincirlerinin Listesi

Çok sayıda web sitesi sahibi yönlendirmelerin kendilerine zamanla olumsuz etki sağladığını anlayamaz. Bu sebeple etkili bir SEO raporu gerçekleşen tüm yönlendirmelerin/yönlendirme zincirlerinin bir listesini içermelidir.

Site İçi Arama Sorguları

Site içi arama sorguları SEO raporlarında yer alması gereken bir diğer önemli ölçüttür. Bu sorgular, içerik oluşturma ve anahtar kelime geliştirme için rehber olabilecek kaynaklardır. Google Analytics’te, Davranış > Site Arama > Arama Terimleri’ne giderek bu sorgulara ulaşabilirsiniz.

SEO Rakip Analizi

Insightland’den Irena Zobniów, SEO raporlarının rakiplerin anahtar kelimelerine karşı anahtar kelime incelemesinin içermesi gerektiğini belirtmiştir. Bunun bağlantı kurmak ve diğer eylemleri planlamak için yardımcı bir hamle olacağını da eklemiştir. Bu sayede zamanla değişen pozisyonlarınızı da görebilir buna göre optimizasyonunuzu yapabilirsiniz.

Bekleme Süresi

Ziyaretçilerin aramadan geldiği sayfada geçirdiği ortalama süreyi ifade eden bekleme süresi, genelde çok önemsenmeyen bir konu olsa da SEO uzmanları tarafından önemli olarak değerlendirilmektedir. Kalite ile ilişkilendirilen bir kullanıcı etkileşimi sinyali olarak yorumlanır. Herhangi bir şekilde site ortalamasından daha düşük seyreden bir durum fark ettiğiniz zaman ayrıntı, örnek, veri ya da katkı sağlayacak alıntılar eklenerek iyileştirilmeler yapılabilir.

Google Benim İşletmem Profil Görünümleri

Google My Business listelemeleri, özellikle yerel SEO hizmetlerinin önemli bir parçasıdır. Bu listelemeler sayesinde web sitesine gelen organik trafiğe ek olarak marka bilinirliğini etkili oranda artırılır. Buna ek olarak tıklama oranı ile ilgili sorunları, çevrimiçi incelemelerdeki eksiklikleri tespit etme konusunda yardımcı olur.

Tüm Hikayeyi Anlatın

Net bir hikayesi olmayan, yalnızca rakamlardan ve veri karşılaştırmalarından ibaret olan SEO raporları çoğu zaman etkili rapor olarak değerlendirilemez. Bir müşterinin sunulan rapora değer vermesi, raporda yer alan verilerin ve sayıların neden önemli olduğunu, iyileştirmeler için neler yapılabileceğini görmesi ile alakalıdır. SEO araçlarının sunduğu raporlar alanın uzmanları dışındaki kişiler için yalnızca sayılardan ibaret karmaşık bir belge olarak görülür. Dolayısıyla söz konusu sektörün değişkenliklerine göre hazırlanan sade bir dille ifade edilen rapor incelemesi her zaman etkili bir SEO çalışması ve aynı zaman da karşılıklı iletişimin de sağlıklı olması anlamını taşır.

Tüm bu metrikleri baz alarak yapılan SEO raporlaması, sizi daima iyileştirici çalışmalara ve etkili sonuçlara götürecektir. Profesyonel bir SEO süreci ile web sitenizi geliştirmek istiyorsanız SEO ajansı ile çalışmaya başlayabilirsiniz.

Mahmut Orkun Köksalan

2022 yılından bu yana Cremicro'da SEO direktörü olarak çalışmaktadır. Google Ads, Semrush ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.