Skip to main content

Bir web sitesinin almış olduğu reklamlı reklamsız tüm ziyaretlere trafik adı verilir. Trafiği yüksek olan web siteleri, aramalarda üst sıralarda çıkar. Uygun backlink paketleri aracılığıyla web sitelerinin trafiğini arttırmak mümkündür.

Link inşası, kullanıcıların sayfalar arasında gezinmesini sağlayan bir işlemdir. Sayfanızda bulunan bir yazıda link verilip okuyucu başka bir sayfaya yönlendirildiğinde bu inşa yapılmış olur. Organik trafik web sitenizin üst sıralarda olması ve dolayısıyla da daha çok kişiye ulaşması için son derece önemlidir. Organik trafiği arttırmak için izleyebileceğiniz bazı stratejiler mevcuttur. Yazının devamından bu inşa ve bu inşa stratejileri hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Link İnşası Nedir?

Link inşası, web site okuyucularınıza sayfalar arasında gezinme imkânı sunan linklerden oluşur. Bir içerik oluşturulurken anahtar kelimeler aracılığı ile iç link göndermek, SEO’nun altın kriterlerinden biridir. İç linklerden destek alarak web sitenizdeki sayfaları, yeni oluşturduğunuz sayfalar ile birbirine bağlarsınız. Bu sayede sitenizin sayfa (page authority) itibarı artmış olur.

Bu inşa için kullanılan anahtar kelime de oldukça önemlidir. Doğru bir şekilde kullanılan anahtar kelimeler, web sitesinin sıralamasını yükseltir. Yeni bir içerik oluşturduğunuzda ilk hedefiniz tabii ki olabildiğince trafik çekmektir. Bunun için doğru stratejiler izlenir ve doğru şekilde inşa yapılırsa site için arzu edilen trafik elde edilebilir.

Link İnşası Neden Önemlidir?

link insasi onemi

Link inşası, organik trafiği arttırmanın en etkin yollarından biridir.  Bu inşanın siteye sağladığı faydalar ise şu şekildedir:

 • Web sitesinde gezinmeyi daha iyi bir hale getirir.
 • Web sitesi hiyerarşisi oluşturur.
 • Ziyaretçilerin hemen çıkma oranını düşürür.
 • Sayfa görüntülenmelerini olumlu yönde arttırır.
 • Web site ziyaretçilerinizin yüksek dönüşümlü sayfalara yönelmesini sağlar.

Web sitenizin trafiğini arttırmak ve ziyaretçilerin web sitenizde daha uzun süre kalmasını sağlamak açısından link inşası son derece önemli bir işlemdir.

Nasıl Link Oluşturabilirsiniz?

Link oluşturma sayesinde Google’da sıralama alabilirsiniz. Tabii ki bu inşayı oluşturmak tek başına yeterli olmayacaktır ancak bu inşanın sıralama almak için önemli bir adım olduğunun altını çizmek gerekir. Link inşaları 3 şekilde oluşturulabilir:

 • İsteyerek,
 • Kazanarak,
 • Satın alarak.

İsteyerek

Bağlantı istemek için bir web sitesiyle aktif olarak iletişime geçmeniz gerekir. Web site sahibi ile konuşmalı ve neden sayfasında linkinizi vermesini istediğinizi anlatarak linki almak için anlaşmalısınız. Anlaştığınız web sitelerinin sayfalarında linkinizin verilmesini, tıklanmanızı arttıracaktır.

Kazanarak

Bu yöntemle link oluşturmak için ilgi çekici bir web sitesine sahip olmanız gerekir. Diğer web siteleri sizin istemenize gerek kalmadan sayfasında linkinizi vermiş olursa kazanmış olursunuz. Web sitenizde kazanarak link oluşturmak için yüksek kaliteli içeriklere yer verebilir, bu içerikleri kaynak olarak kullanan siteler sayesinde web sitenize trafik çekebilirsiniz.

Satın alarak

Satın alma yöntemi de en sık kullanılan link oluşturma yöntemlerinden biridir. Ancak başarılı olması için muhakkak işinin ehli birinden hizmet almanız gerekir. İşinin ehli birinden alacağınız linkler sitenizin başarısı üzerinde doğrudan etkide bulunur. İşini iyi ve doğru şekilde yapan birinden hizmet alıp bu inşa aracılığıyla trafiğinizi arttırabilirsiniz.

İyi Bir Linkin Yapısı

Linkler, hedef kitlenizin sizi ilk fark ettiği bağlantılardır. Bu nedenle de son derece önemlidir. Organik trafiğinizi arttırmak istiyorsanız, iyi bir linkin yapısı hakkında fikir sahibi olmanız gerekir. İyi bir linkin yapısı şunları içermeli:

 • Otorite
 • Alaka Düzeyi
 • Yerleşim
 • Anchor Metin

Otorite: Bu kavram bir web site ya da web sayfasının kalitesinin genel durumunu ifade eden bir kavramdır. Linkinizin yer alacağı sitenin yüksek yetkili bir site olması daha değerlidir. Örneğin ünlü bir haber sitesinden gelen bağlantı, pek bilinmeyen bir kişisel blogtan gelen bağlantıya göre çok daha değerli olacaktır. Ancak bu durum düşük yetkili web sitelerden bağlantı almayı gereksiz hale getirmez. Düşük yetkili web sitelerinden bağlantı almanın da SEO açısından faydası vardır. Yalnızca popüler web sitelerinden bağlantı almak kadar hızlı sonuç vermez.

Alaka düzeyi: Google arama çalışma sistemi alaka düzeyi ile doğrudan ilişkilidir. Google bu durumla ilgili kendi sayfasında arama nasıl çalışır isimli bir içeriğe sahiptir. Web sitenizin daha fazla trafik alması açısından alanınızla ilgili web sitelerinden bağlantı almaya çalışmalısınız. Örneğin gezi içerikleri paylaştığınız bir web sitesine sahipseniz, kamp malzemeleri satan bir web sitesinden bağlantı almanız SEO açısından oldukça kıymetlidir.

Yerleşim: Herhangi bir web sitesinden link almak elbette değerlidir. Ancak strateji ne kadar doğru olursa link almanızın değeri de o oranda artar. Bir web sitesinden link aldığınızda bu linkin nerede yer alacağı son derece önemlidir. En değerli linkler ana sayfada ve üst sıralarda yer verilen linklerdir.

Anchor metin: Bu, bir köprüde görülen ve tıklanan metin anlamına gelir. Okuyucuların içerik hakkında fikir sahibi olması açısından son derece önemlidir.

Okuyucular linkinize bakarak web sitenizin ne hakkında olduğu hakkında fikir sahibi olur ve böylece hedef kitlenize erişiminiz daha kolay olur. Anchor metninizin direkt web siteniz ile ilgili fikir veren özel ifadelerden oluşmasına dikkat etmelisiniz.

En İyi Link İnşası Oluşturma Stratejileri

link insasi stratejileri

İyi bir link inşası hiçbir zaman tesadüf değildir ve tutarlı stratejiler izlenmesini gerektirir. En iyi link inşası oluşturma stratejileri ise şu şekildedir:

 • Rakiplerinizin backlinklerini analiz edin.
 • Link verilebilir içerikler hazırlayın.
 • İçerik pazarlamasından yararlanın.

Rakiplerinizin backlinklerini analiz edin: Dijital ortamda içeriği, tarzı size benzeyen çok sayıda web sitesi olacağını unutmayın. Bu nedenle düzenli bir şekilde rakip analizi yapmanız her zaman yararlı bir yöntem olacaktır. Rakiplerinizin backlinklerini analiz eden sitelerden faydalanarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bu sayede onların önüne nasıl geçebileceğinizi daha iyi şekilde anlayabilirsiniz.

Link verilebilir içerikler hazırlayın: İçeriklerinizin başka sitelerinin faydalanabileceği grafikler, sıralamalar gibi kriterleri içermesi diğer web sitelerinin link vermesi açısından işinizi kolaylaştırabilir. Aynı zamanda içeriklerinizin yüksek kaliteli olması da içeriklerinize link verilme olasılığını artırabilir. Bu şekilde bağlantılar kurarak içerik üretirseniz link alma yolunuzu açabilirsiniz. Ayrıca Google’da üst sıralarda yer alma şansınızı artırabilirsiniz.

İçerik pazarlamasından yararlanın: İçerik pazarlaması da bu inşada başarılı olma açısından önemli adımlardan biridir. İçerik pazarlaması web sitenizin trafik çekmesine, kullanıcılara karşı güvenli bir imaj bırakmasına ve daha fazla geri dönüş almanıza yardımcı olur. Ayrıca bu pazarlama sayesinde hedef kitlenize daha kolay bir şekilde ulaşabilir, içeriklerinizin öne çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Bu yazıda, link inşa etmenin organik trafik ve sıralama iyileştirme üzerindeki etkilerine değindik. Siz de bu inşadan ve yöntemlerinden yararlanarak web sitenize olan trafiği artırabilir ve SEO çalışması ile birlikte Google’da üst sıralarda görüntülenebilirsiniz.

Mahmut Orkun Köksalan

2022 yılından bu yana Cremicro'da SEO direktörü olarak çalışmaktadır. Google Ads, Semrush ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.