Skip to main content

SEO çalışmaları yerel olabileceği gibi uluslararası çapta da olabilir. Yalnızca kendi ülkenize optimize edilmiş kaliteli SEO çalışmaları olan bir web sitesi, ülkenizde ne kadar başarılı olursa olsun, uluslararası kriterlere göre değerlendirildiğinde başarısı çok yüksek gözükmeyebilir. Bunun için bir SEO ajansı hizmeti alabilir, sitenizin küresel boyutta başarıya ulaşması için doğru adımları atabilirsiniz. Bu yazımızda uluslararası SEO hakkında bilgi vererek web sitenizi küresel boyutta büyütmenize destek olmayı hedefliyoruz.

Uluslararası SEO Nedir?

SEO, arama motoru optimizasyonudur. Kullanıcıların arama motorunda kategorinizle ilgili arama yaptıklarında ilk sizin web sitenizi görmelerini istiyorsanız SEO dostu içeriklere yer vermelisiniz ve SEO kurallarına uyumlu eylemler yapmalısınız.

Uluslararası SEO ise, yaptığınız bu çalışmaları küresel boyuta taşımanıza verilen isimdir. Bu SEO kurallarına uyan bir site hem kendi ülkesinde hem de web sitesini optimize ettiği ülkelerde hızlı bir şekilde bulunur. Bu SEO çalışmaları yapılırken kullanılan diğer dillerin muhakkak işaretlenmesi gerekir.

Uluslararası SEO Hedefleri

international seo hedef

Uluslararası SEO ile SEO’yu birbirinden ayıran bir takım özellikler vardır. Bunlardan en temeli SEO’nun yerel stratejilerle ilerlemesi ancak bu SEO’nun etkili olması için çok fazla kriter, ülke ve dile ihtiyaç duymasıdır. Etkili bir uluslararası SEO çalışması yapmak istiyorsanız hedefinizi doğru seçmelisiniz. Başarılı hedefleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Dile göre
 • Ülkeye göre
 • Hibrit

Dile göre: Dil hedefli bir web sitesi kurmak oldukça başarılı bir SEO stratejisidir. Bu stratejide web site sahipleri farklı dilleri kullanan kullanıcıları hedefler. Dil optimizasyonu bir web sitesinin marka bilinirliğinin artması açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu alanda başarılı olmak için rakiplerinizi analiz edip onların web sitelerinin optimize edilmediği dilleri bulabilir ve o alanda çalışma yapabilirsiniz. Bu sayede rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

Ülkeye göre: Ülke optimizasyonu, dil optimizasyonuna göre çok daha dar kapsamlı olsa da etkili bir stratejidir. Ülkeye göre optimize edilmiş bir web sitesi, seçtiğiniz ülkelerdeki internet kullanıcıları için tanınırlığınızı arttırır. Bu sayede o ülkedeki potansiyel müşterilerinize ulaşabilir ve o ülkede ürün ya da hizmetlerinizin görülmesini sağlayabilirsiniz.

Hibrit: Bazen bir ülkeyi hedeflersiniz ancak o ülkedeki resmi dili belli olan yerli halk internette bambaşka bir dili kullanmayı tercih ediyordur. Böyle bir durumda araştırma yapılmadan üretilen içerikler sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bu tarz durumlar için hedefiniz hibrit olmalıdır. Hibrit hedefte doğru araştırmayı yaparak düzgün içerikler çıkarabilir ve hedeflediğiniz ülkede öne çıkmak için adım atabilirsiniz.

Uluslararası SEO’nun Temel İlkeleri

Uluslararası SEO’da başarılı yakalamak için dikkat etmeniz gereken birtakım ilkeler vardır. Bu ilkeleri şu şekilde tanımlayabiliriz:

 • Bölgeler arası anahtar kelimeler

Anahtar kelimelerin her ülkedeki alaka düzeyi, trafiği ve aranma hacmi birbirinden farklıdır. Bu nedenle de içeriğinizi yalnızca olduğu gibi çevirmeniz yeterli gelmeyecektir. İlk olarak web sitenizi hangi ülkelerde optimize etmek istiyorsanız o ülke sakinlerinin yerel tabirleri ve arama yaparken kullandıkları kelimeleri iyice araştırmalısınız. Ardından içeriğinizi her bir ülke için farklı optimize etmelisiniz. Böylece içeriğinize ulaşacak kişiler içeriğinizi daha iyi anlayacaktır.

 • Ülkeler arasında özgün ve kaliteli içerik

Her ülkenin gündemi, popüler konuları ve güncel gelişmeleri birbirinden farklıdır. Web sitenizi bir başka ülke için optimize etmek istiyorsanız, o ülkenin gündemini takipte kalmalısınız.  Böylece o ülkede yaşayan kişilerin internette ne okumak isteyeceğini ön görebilir ve içeriklerinizi o doğrultuda üretebilirsiniz. İçeriklerin özgün ve kaliteli olması ise SEO’nun en temel ilkesidir. İyi hazırlanmış ve gündemi takip eden içerikler sayesinde hedefinize daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

 • Hreflang

Hreflang, içeriğinizin hangi dilde ve hangi ülke için olduğunu belirten bir niteliktir. URL’de gözüken hreflang niteliği okuyucularınıza web sitenizin başka dilden öylece kopyalanmış bir içerik olmadığını gösterir. Bu sayede okuyucular içeriğin özgün olduğunu anlayabilir. Bu hem SEO hem de okuyucularınız açısından oldukça dikkat edilmesi gereken bir ilkedir.

Uluslararası SEO İçin En İyi Uygulamalar

uluslararasi seo uygulamalari

Uluslararası açıdan güçlü bir SEO stratejisi oluşturmak istiyorsanız hedef kitlenizi çok iyi tanımalı ve ne istediklerini net bir şekilde anlamalısınız. Bu SEO için yararlanabileceğiniz en iyi uygulamalar ise şu şekildedir:

 • Pazar yaklaşımınızı tanımlayın

Şirketiniz farklı ülkelerde hizmet sunuyorsa her ülkeye göre farklı yaklaşım sergilemeniz gerekir. Bu nedenle de hizmet verdiğiniz ülkeleri çok iyi bir şekilde anlamalı ve her biri için farklı strateji geliştirmelisiniz. Pazar yaklaşımınızı belirlemenin ardından ürün ya da hizmetleriniz için daha net kararlar alarak ilerleyebilirsiniz.

 • Pazar araştırmanızı yapın

SEO çalışmaları doğru planladığında oldukça etkilidir ve tanınırlığınızı arttırır. Ancak başlamadan önce muhakkak iyi bir planlama yapılması gerekir. Bu SEO çalışmaları için neler yapmanız gerektiğini doğru planladığınızda sürecin çok daha kolay ilerlediğini göreceksiniz. Hatta yaptığınız Pazar araştırmasının ardından profesyonel bir SEO ajansıyla çalışabilir ve SEO çalışmalarının verimliliğini katlayabilirsiniz.

 • Rakip araştırması yapın

Sektörünüz ne olursa olsun mutlaka rakipleriniz var ve her geçen gün artma eğilimindeler. Bu nedenle kullanıcılar sizi tercih etmeleri için güzel nedenler vermelisiniz. Bu nedenleri seçerken rakiplerinizi analiz etmeniz son drece önemlidir. Çünkü onların kullanıcılara ne verdiğini bilmeden daha iyi olup olmadığınızı ölçemezsiniz. Özellikle de SEO konusunda farklı programları kullanarak ister siz ister çalıştığınız ajans rakiplerinizi analiz edebilir. Kendi SEO stratejileriniz de bu doğrultuda belirlenebilir.

 • Stratejinizi planlayın

Gerekli araştırmaları tamamladıktan sonra sıra strateji belirlemeye gelir. İlk olarak web site trafiğinizin en çok nereden geldiğini inceleyerek işe başlayabilirsiniz. Sonrasında web sitenizi o ülke ve dil için optimize etmekten başlayarak stratejinizi geliştirebilirsiniz.

 • Doğru domaini seçin

Farklı ülkeler için özel web siteleri açmayı planlıyorsanız alan adını çok iyi düşünerek seçmelisiniz. Bunun için alanında uzman bir ajanstan destek alabilir ve en doğru domaini seçebilirsiniz. Böylece daha başarılı bir web sitesine sahip olabilirsiniz.

 • Önce hangi kitlelere hitap etmek istediğinizi düşünün

Uluslararası alanda yapılan SEO çalışmaları tek seferde bitecek bir işlem değildir. Üstelik buna gerek de yoktur. Aşamalı bir şekilde ilerlemeyi tercih edebilirsiniz. Ancak bir yerden başlamak için ilk önce hangi kitlelere hitap etmek istediğinize net bir şekilde karar vermelisiniz.

 • Yerelleştirilmiş her içerik varyantı için özel URL’ler kullanın

Bu adım karışıklığı önlemek adına oldukça önemlidir. Yerelleştirilmiş her içerik varyantı için özel URL’lerden faydalanmanız sitenizde oluşabilecek karışıklıkların önüne geçer. Bu sayede hem ziyaretçileriniz için de kolaylık sağlanmış olur.

 • Her ülke için doğru anahtar kelimeleri seçin

Bir içeriği arama motoruna optimize etmek için doğru anahtar kelimeleri kullanmak gereklidir. Aynı konu için doğru anahtar kelimeler ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir. Bu nedenle anahtar kelime analizi yapılırken ülke dikkate alınarak analiz yapılması gerekir.

 • Konuları yerel kültürlere göre uyarlayın

Sizin kültürünüzde çok dikkat çekici olan bir konu başka kültürde bir insanın hiç dikkatini çekmiyor olabilir. Bu nedenle de hedef kitlenizi iyi analiz etmeli ve konularınızı onların ilgi alanlarına göre seçmelisiniz.

Bu yazımızda uluslararası SEO çalışması hakkında bilmeniz gerekenlere değindik. Bu sayede küresel boyutta büyüme yolunda adım atabilir, küresel pazarda görünürlüğünüzü artırabilirsiniz.

Mahmut Orkun Köksalan

2022 yılından bu yana Cremicro'da SEO direktörü olarak çalışmaktadır. Google Ads, Semrush ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.