Skip to main content

Ürün açıklaması, web sitelerinin dönüşüm oranlarını doğrudan artıran diğer öğeler kadar önem görmüyor. Fakat, birçok müşteriye göre ürün açıklamaları, satın alma konusunda karar vermelerini etkileyen önemli bir faktör. Bu müşterilerin büyük bir bölümü ise ürün açıklamasını okumadan hiçbir şey satın almadıklarını da ifade ediyor. Ürün açıklamaları, web sitenizin dönüşüm oranları artırmanın yanı sıra web sitesi trafiğinizi artırmada da önemli rol oynar. Dönüşüm oranlarınız, sadece var olan potansiyel müşteriler üzerinden de artış gösterebilir. Fakat, web sitenize çektiğiniz trafiği artırmak ise tamamen yeni potansiyel müşteriler edinmek anlamına gelmektedir. Bu yazımızda sizler için etkili bir ürün açıklaması nasıl yazılır isimli mini bir rehber hazırladık. Rehberimize geçmeden önce ise etkili bir ürün açıklaması yazmak istiyorsanız profesyonel bir SEO çalışması yapmanızı tavsiye ettiğimizi hatırlatmak isteriz.

Ürün Açıklaması Nedir?

Bir ürün açıklaması, ürününüz hakkında potansiyel alıcılara bilgi veren bir metin bloğudur. Bu metin bloğu, ürününüzün ne olduğunu ve ziyaretçilerin onu neden satın alması gerektiğini açıklar. Bir ürün açıklaması, çoğu zaman ürün sayfasında yer almaktadır. Ürün açıklamaları iki amaca yönelik oluşturulur. Bu amaçlardan ilki ürün sayfasında yer alan ürünün sahip olduğu özellikleri açıklamaktır. İkincisi ise potansiyel müşterileri söz konusu ürünü satın almaya ikna etmektir. Bir ürün açıklamasını düzgün bir şekilde hazırlamak, arama motorları üzerinden web sayfanıza da önemli ölçüde trafik çekecektir.

Product-Descriptions

Harika Ürün Açıklaması Nasıl Yazılır: 9 Temel İpucu

Bir Müşteri Personası Oluşturarak Araştırmanızı Yapın

Bir okuyucu kitlesine hitap etmeden önce, onlara nasıl doğru bir şekilde hitap edebileceğinizi anlamak adına onları tanımanız gerekecektir. Bu sebeple hedef kitlenizin özelliklerini baz alarak bir müşteri personası oluşturun. Peki, bir müşteri personası nedir? Bir müşteri personası, hedef pazarınızdaki tek bir grubu temsil etmez. Bunun yerine, ideal alıcılarınızın tüm özelliklerini bir araya getiren bir model kişiliktir. Yani müşteri personası aynı zamanda hem erkek hem kadın, genç veya yaşlı, yüksek gelirli ve düşük gelirli de olabilir. Yani, bir müşteri personası, hedef pazarınızın ortak ve en belirgin özelliklerine odaklanır.

Bir müşteri personası oluşturmak için hedef kitle araştırması yaparken, müşteri tabanınızın kullandığı dil türüne dikkat etmeye özel bir önem gösterin. Onlarla aynı kelimeleri kullanmak, bağlantı ve etkileşim kurmayı kolaylaştıracaktır. Potansiyel alıcılarınızı net bir şekilde anlamak, bu listede yer alan diğer tüm noktaları uygularken sizin için bir rehber görevi görecektir. Yani, hedef kitlenizi anlamak size tam olarak ihtiyacınız olan bilgiyi sağlar. Böyle bir anlayış, müşterilerle empati kurmanıza ve onlarla doğrudan konuşuyormuş gibi iletişim sağlayabilmenize olanak tanır.

Duygusal İhtiyaçlara ve Pratik Faydalara Odaklanma

Pazarlama dünyasında bir söz vardır: “İnsanlar ürün satın almaz, duyguları satın alır.” Söz konusu bir ürün açıklaması oluşturmak olduğunda bu ifade oldukça gerçekçi bir söylem. Bu sebeple bir ürün açıklaması oluştururken kendinize sormanız gereken en önemli soru ürününüzün hangi duygusal ihtiyaca hitap ettiğidir. Bu sorunun cevabını doğrudan ürün açıklamasında belirtin. Birçok metin yazarı, ürünün hem pratik hem de duygusal açılardan sağladığı faydaları açıkça tanımlamadan ürün özelliklerini tanımlamaktadır.

Açıklamalarınızı SEO Dostu Yapın

SEO dostu ürün açıklamalarını nasıl yazacağınızdan emin değil misiniz? Endişe etmenize gerek yok. Birçok kişi bu konuda sizinle aynı fikirde. SEO uyumlu içerikler hazırlamak karmaşık ve titiz bir süreç gibi görünebilir. SEO uyumlu bir içerik hazırlarken meta etiketler, anahtar kelime yoğunluğu ve zengin snippetler gibi düşünülmesi gereken birçok faktör vardır. Yani, her şey sizin için bir anda oldukça kafa karıştırıcı bir hale gelebilir. Ama umutsuzluğa kapılmayın. SEO dostu ürün açıklamaları oluşturmak nispeten daha kolay bir iştir. Yalnızca, ürün açıklamalarınızı yazarken SEO’nun gücünü hafife almadığınızdan emin olun. Anahtar kelimelere, meta açıklamalara, ürün başlıklarına ve işaretleme verilerine özen gösterin. Bu, web sitenizin tıklanma oranlarını önemli ölçüde artırabilecek bir etken olabilir. Yani, SEO, size daha fazla trafik ve daha yüksek gelir sağlayabilir.

Güçlü Sözler Kullanın ama Klişelerden ve “Boş” İfadelerden Kaçının

Çok sık kullanılan klişeler müşteriler tarafından görmezden gelinir. Fakat, ürün açıklamalarını yazarken bu tarz bir dil kullanma tuzağına düşmek de bir o kadar kolaydır. Ancak bu boş klişeler, güçlü oldukları kanıtlanmış ifadeler değildir. Haydi şimdi bu klişelerden bazılarına bir göz atalım. Mesela “piyasadaki en iyi ürün” bir ürün açıklamasında kullanılabilecek en klişeleşmiş ifadelerden birisidir. Benzer şekilde “herkes tarafından sevilen” gibi bir ifade de hiçbir etkisi olmayan, tamamen boş ve klişe bir kalıptır. Peki bu ifadelere alternatif var mı? Bir ürün açıklaması yazarken boş klişelerden uzak durmanın en iyi yolu ürün hakkında yeterince açık olmaktır. Bir ürün açıklamasında bir çift ayakkabının harika olduğunu söylemek yetersiz bir ifadedir. Bunun yerine taban veya tasarım gibi belirli özellikler üzerinden ürününüzün kalitesini açıklamayı deneyin. Yani, ürünlerinizin neden bu kadar iyi olduklarını potansiyel alıcılara açıklayarak anlatın.

Ürünün Resmini Anlatan Açıklayıcı Bir Dil Kullanın

Beş duyuya hitap etmek, kulağa hiçbir pratik anlamı olmayan tavsiye gibi gelebilir. Ancak ürün açıklamaları söz konusu olduğunda, bu kesinlikle böyle değildir. Hatta pazarlamacılar buna duyusal pazarlama diyorlar. Ayrıca, bu yöntemin etkili olduğunu destekleyecek çok sayıda araştırma da bulunuyor. Peki, ürün açıklamanızı oluştururken bunu nasıl başaracaksınız? Bu aslında çok kolay bir iş değil. Fakat, duyusal deneyimleri kelimeler aracılığıyla ifade edebilecek bir yaratıcılığa sahipseniz, bu işi yapabilecek kişi siz olabilirsiniz.

Kanıt Oluşturma Hikayelerinin Gücünden Yararlanın

Ürün açıklamaları kısa hikayeler anlatabilmeniz için uygun bir yerdir. Bir ürün açıklamasında, doğrudan açıklama, ürün metninizin büyük bölümünü oluşturur. Ancak, kimi zaman bir iki cümlelik kısa hikayeler, ziyaretçilerin ilgisini ve etkileşimini artırabilme konusunda oldukça etkili olabilir. Mesela ürününüzün nasıl yapıldığını anlatabilirsiniz. Eğer yeni bir icadı baz alan bir ürünü anlatıyorsanız, bu ürünün keşif hikayesine bile kısa bir şekilde yer verebilirsiniz.

Ünlü Onaylarından, Görüşlerinden ve Ödüllerinden Bahsedin

Ürün açıklamaları, sosyal güven oluşturma amacıyla kullanabileceğiniz en ideal içeriklerden birisidir. Bu yüzden ürün sayfalarına müşteri incelemelerine ayrılmış bir bölüm ekleyin. Bu, e-ticaret dönüşüm oranlarını önemli ölçüde artıracak bir etki yaratabilir. Ürün onaylarını ve incelemelerini de bu bölüme yerleştirin. Çünkü, birçok ziyaretçi incelemelere göz atmak için aşağı kaydırma zahmetine girmez. Bu yüzden daha önceki ürün referanslarını dahil etmek, sayfalarınıza gelen potansiyel alıcıların gözünde bir güven tesis edebilmeniz konusunda size oldukça yardımcı olacaktır.

Metnin Görüntüleri Tamamladığından Emin Olun

Ürün sayfalarınızda bulunan her şeyin birbiriyle uyumlu olması oldukça önemlidir. Potansiyel alıcılarınızın ürün sayfanızdaki yolculuğu bir öğeden diğerine uyumlu bir şekilde akmalıdır. Ürün açıklamasında belirli avantajlardan veya özelliklerden bahsediyorsanız, ürün sayfasında ziyaretçilerin kontrol edebilmesi adına ilgili resimlerin bulunduğundan emin olun. Ürün açıklamaları genellikle doğrudan resimlerin yanına veya altına yerleştirilir. Bu yüzden aralarında çok fazla örtüşme ve etkileşim olmalıdır.

Açıklamaları Kısa ve Taranabilir Yapın

Okunması kolay içerikler her zaman çok fazla dikkat gerektiren içeriklerden daha iyi performans gösterir. Bunun için ürün açıklamanızda bir veya iki cümlelik paragraflar kullanın. Yalnızca birkaç cümle uzunluğunda paragraflar yazmaktan korkmayın. Metin güzel bir şekilde bölündüğünde, okuyucular bir noktadan diğerine sorunsuz bir şekilde geçebilir. Aynı zamanda cümleleri kısa tutmaya da özen gösterin. Genel anlamda daha uzun cümleleri okumak ve anlamak daha zor bir iştir. Madde işaretleri hem kolayca taranabilmesi hem de daha akılda kalıcı olmaları sebebiyle son derece etkilidirler. Bu sebeple siz de ürün açıklamalarınızda madde işaretlerinin gücünden de faydalanmayı ihmal etmeyin. Listemizde yer alan tüm kritik noktaları göz önünde bulundurarak bir ürün açıklaması oluşturacak yeterli vaktiniz bulunmuyor mu? O halde, son olarak, bu işi sizin için yapması adına startuplar için pazarlama iletişimi ajansı ile çalışabileceğinizi de daima bir seçenek olarak göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

Mahmut Orkun Köksalan

2022 yılından bu yana Cremicro'da SEO direktörü olarak çalışmaktadır. Google Ads, Semrush ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.