Skip to main content

Günümüz teknoloji çağı ve her türlü haberi dakikalar içerisinde sosyal medyadan öğrenmek mümkün.  Bu nedenle sosyal medya, günümüzde pazarlama yapmak için kullanılan en önemli araçlardan biri haline gelmiştir. Örneğin, iyi bir Instagram reklam ajansı tarafından hizmet aldığınız hesabınız yeni müşteriler edinmenize ve mevcut müşterilerinizin isteklerinizi anlamanıza yardımcı olur. Bu da faydalanabileceğiniz pazarlama stratejilerinden biridir.

İçerik stratejilerinizi doğru bir şekilde oluşturduktan sonra yapmanız gereken şey hedef kitleniz ile olan etkileşimlerinizi kontrol etmektir. Etkileşimlerinizi kontrol ederek doğru yolda olup olmadığınızı anlayabilir ve çalışmalarınıza yön verebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarınızdaki durumunuzu analiz etmenin en güvenilir yolu sosyal medya ölçümleme araçları kullanmaktır. Doğru verilere ulaşmanıza yardımcı olan bu araçlar, güncel durumunuzu analiz etmenizi sağlar.

Piyasada çok sayıda sosyal medya ölçümleme aracı olması kafanızı karıştırabilir. Bu yazımızda en iyi sosyal medya ölçümleme araçlarını anlatarak seçim yapmanızı kolaylaştırmayı hedefliyoruz.

En İyi Sosyal Medya Ölçümleme Araçları

Sosyal medya ölçümleme araçları, hedef kitleniz ile olan etkileşiminizi raporlamanızın en etkili yoludur. Yararlanabileceğiniz çok sayıda sosyal medya ölçüm aracı olması başlangıç aşamasında kafanızı karıştırabilir. Güvenilirliği ve doğru analizleriyle kullanıcıların takdirini kazanmış en iyi sosyal medya ölçümleme araçları ise şu şekildedir:

1. Buffer

Birden çok sosyal medya hesabı kullanıyorsanız Buffer tam size göre. En çok tercih edilen sosyal medya ölçümleme araçları içerisinde olan Buffer, tek panel üzerinden tüm sosyal medya hesaplarınızı yönetmenizi sağlar. Ayrıca paylaşımlarınızın hangi saatlerde daha verimli olabileceği ve etkileşim alabileceği gibi konularda da sizi bilgilendirir. Buffer üzerinden paylaşım planı da yapmanız mümkündür.

buffer

2. Sprout Social

Sosyal medya ölçümleme araçları içerisinde en yenilerden biri olsa da en etkililer listesine girmeyi başarmıştır. En büyük avantajlarından biri rakip analizi yapmayı kolay bir hale getirmesidir.

Sprout Social sayesinde günlük bahsedilme ve etkileşimlerin analizlerini takip edebilir, kendinizi rakipleriniz ile karşılaştırabilirsiniz. Ayrıca bu sosyal medya aracında da tek panel üzerinden birden fazla sosyal medya hesabını hızlı bir şekilde yönetebilirsiniz.

Sprout Social kafa karıştırıcı grafikler içermez. Kullanımı oldukça pratik ve kolaydır. Bu sayede onu rahatlıkla kullanabilirsiniz.

3. Hubspot

Hubspot, satış ve pazarlama faaliyetlerinizin sonuçlarını takip edebileceğiniz, içerik planlaması yapabileceğiniz, sosyal medya ilerlemelerinizi takip edebileceğiniz bir sosyal medya ölçümleme aracıdır. Sosyal medya hesaplarınızda organik bir ilerleme görmek istiyorsanız Hubspot tam size göre bir uygulamadır.

Hubspot, pazarlama performansınızı satış kanalınıza bağlayan bir araçtır. Sayfanıza gelen ziyaretçilerin potansiyel müşteriniz olma ihtimalini size raporlayarak bilgi edinmenizi sağlar.

Sosyal medya reklamlarınızın hedefine ulaşıp ulaşmadığını size raporlayan Hubspot, doğru bir reklam yönetimi yapmanızı sağlar. Aynı zamanda yerel SEO anahtar kelimeleri ve rakip sıralamalarını da size sunar.

Hubspot bir firmanın hedef kitlesine ulaşmak, müşterilerinin etkileşimlerini takip etmek, reklamlarının işe yarayıp yaramadığını görmek açısından kullanılan bir uygulamadır. En başarılı sosyal medya ölçümleme araçları içerisinde yer alır.

4. Buzzsumo

Sosyal medya hesaplarınızın ne kadar popüler olduğunu görmek için Buzzsumo’yu tercih edebilirsiniz. Hizmet alanınızla ilgili bir kategoride içerik oluşturmak istiyorsanız Buzzsumo aracılığı ile o alanda en çok etkileşim alan içeriklere göz atabilir, fikir sahibi olabilirsiniz.

Bunun yanı sıra sektörünüzde size rakip firmaların hangi içerikleri paylaştığını ve bu içeriklerin güncel performanslarını da inceleyebilirsiniz.

Alanınızda en çok kullanılan anahtar kelime ve backlinkleri de size sunan Buzzsumo sayesinde başarılı içerikler oluşturarak hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya hesaplarınız ve içerikleriniz hakkında detaylı raporlar alarak mevcut durumunuzu inceleyebilirsiniz.

5. Zoho Social

Birden fazla sosyal medya hesabınız varsa, hepsinin içerik ve analizlerini takip etmek sizin için yorucu olabilir.  Zoho Social kullanarak işlerinizi hafifletebilirsiniz. Zoho Social sosyal medya ölçüm araçları içerisinde en sık kullanılanlardan biridir.

Ara yüzü oldukça pratiktir. Bu nedenle de kullanımı çok rahattır. Takvim yönetimi ve içerik planlaması, sosyal medya kampanyaları yönetimleri ve takipçiyle etkileşim kurma konusunda da oldukça kullanışlı bir programdır.

6. Sendible

En sık tercih edilen sosyal medya ölçüm araçları arasında olan Sendible, genel olarak küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için önerilir. İngiltere merkezli uygulama sektördeki en köklü uygulamalardan biridir.

Sendible, otomatik iletileri birden çok platformda yaymanıza yardımcı olarak işlemlerinizi kolaylaştırır. Uygulamanın E-posta ve SMS entegrasyonu vardır. Ekstra ödeme yaparak ekip üyelerinizi kullanıma ekleyebilirsiniz.

Kullanıcılara çok fazla bilgi veren Sendible, kullanıcılarına 30 saate kadar zamanlama takvimi ve iyi bir müşteri desteği hizmeti sunar. Başlangıçta inceleyebileceğiniz 2 adet özel video sayesinde programa kolay bir şekilde adapte olabilirsiniz.

7. Rival IQ

Sosyal medya ölçüm araçları arasında başarılarınızın ve fırsatlarınızın farkına varmanıza sağlayan en iyi uygulamalardan biridir. Bu uygulama sayesinde daha çok takipçi edinebilir, hedef kitlenize ulaşabilir ve içerik planlamalarınızı çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

İçeriklerinizdeki SEO anahtar kelimeleri de rahatça bulmanızı sağlayan Rival IQ, kullanımı oldukça pratik bir uygulamadır. Anlaşılır ara yüzü sayesinde kısa bir süre içerisinde uygulamayı anlayıp kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde kolay bir şekilde rakip analizleri yapabilir ve içeriklerinizi yönetebilirsiniz.

Rival IQ

8. Cyfe

İşinizde reklamlara önem veriyorsanız, Cyfe en iyi uygulamalardan biridir. Özellikle e-posta bültenlerinizi yayınlamak Cyfe ile çok kolay ve pratik.

Siz sadece Facebook, Google, e-posta, Bing ve benzeri mecralarda reklamlarınızı yayınlayın ve gerisini Cyfe’e bırakın. Cyfe, tüm analizleri sizin için yapacak, başarı durumunuzu size gösterecek ve rakiplerinizle aranızdaki farkı anlamanızı sağlayacaktır.

Eğer aradığınız sosyal medya analizi verilerden çok daha fazlasıysa Cyfe oldukça işlevsel bir programdır. Müşterilerinizin desteğini de yönetmenizi sağlayan Cyfe, müşteri iletişimlerinizin kesintisiz devam etmesi açısından oldukça faydalıdır.

Uygulama sayesinde müşterilerinizle sorunsuz bağlantı kurabilir ve onlar için pratik bir şekilde çözüm üretebilirsiniz.

9. SocialFlow

Mükemmel bir fikir zamansız paylaşılırsa ve hedef kitlenize ulaşmazsa aslında harcanan bir fikir olur değil mi? İşte SocialFlow tam da bu durumu yaşamamanız adına var.

SocialFlow sayesinde içeriklerinizi ne zaman paylaşmanız gerektiğini analiz edebilirsiniz. Bu sayede de hedef kitlenize ulaşmanız çok daha kolay bir hale gelir.

Hedef kitlenizin sürekli değişen ilgi alanlarını analiz etmek adına en doğru verileri size sunan SocialFlow oldukça anlaşılır bir ara yüze sahiptir ve çok kolay bir şekilde kullanılabilir.

10. BrandMentions

BrandMentions sizin için markanız hakkında medya takibi yapar ve bu sayede işlerinizi oldukça kolaylaştırır. Ona sadece anahtar kelimeleri vermeniz yeterli.

BrandMentions’tan destek almak için illa ki bir firma sahibi olmak zorunda değilsiniz. Kişisel hesabınız için de bu uygulamayı kullanarak daha çok kişiye ulaşabilirsiniz.

Sosyal medyada kimlerin hakkınızda paylaşım yaptığını, kimlerin web sitenize link verdiğini rahat bir şekilde görebileceğiniz BrandMentions, sıra dışı ve beklenmeyen bir trafik aldığınızda size bildirim göndererek süreci kontrol etmenizi sağlar. Aynı zamanda BrandMentions aracılığıyla rakiplerinizin hareketlerini de çok rahat bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.

Güvenilirliği, avantajları ve doğru analizleriyle kullanıcıların takdirini kazanmış en iyi sosyal medya ölçümleme araçlarına bu yazımızda değindik. Siz de bu araçları kullanarak sosyal medya yönetimi ve etkileşimlerinizi ölçebilir ve hedef kitleniz için daha iyi işler ortaya koyabilirsiniz.

Mahmut Orkun Köksalan

2022 yılından bu yana Cremicro'da SEO direktörü olarak çalışmaktadır. Google Ads, Semrush ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.