Skip to main content

Bu içeriğimizde Facebook Business Manager nedir, neden kullanmalısınız, farkları nelerdir, size ne gibi faydalar sağlar gibi konular üzerinde duracağız. Ayrıca Facebook Business Manager hesabından vereceğiniz reklamlarda başarı elde etmek istiyorsanız mutlaka Instagram reklam ajansı hizmetinden yararlanmanızı öneririz.

Facebook Business Nedir? 

Facebook Business, Facebook yapısına oranla daha farklı bir şekilde çalışan platformdur. Bu alan sadece firmaların işine yarayacak şekilde tasarlanmıştır. Yani aslında Facebook Business aracılığıyla sosyal medya hesaplarınızı daha aktif bir şekilde yönetebilir ve daha başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

Neden Facebook Business Manager Kullanılmalı?

Facebook Business Manager kullanmak için gerekli olan sebepler şu şekilde;

 • Doğru hedefleme imkanı
 • Sahte hesap kullanımını engellemesi
 • Hızlı destek sunması

Doğru Hedefleme İmkanı: Facebook Pixel kurulumunun ardından sitenize gelen kişilere, tekrar reklam yapabilme, sepete ekleyenlere indirim olan reklamları gösterebilme gibi farklı farklı kurgularda reklamlar yapabilirsiniz. Ayrıca elinizde müşterilerinize ait mail veya telefon numarası bilgisi varsa bu bilgiler ile müşterilerinize benzeyen kişileri rahatlıkla bulabilirsiniz.

Sahte Hesap Kullanımını Engellemesi: Facebook Business Manager’ın sunmuş olduğu en büyük avantajlardan birisi de reklamverenlere güvenli bir ortam sağlayabiliyor olmasıdır. Facebook işletme hesabının düzeni hiyerarşik bir düzen halindedir. Daha net ifade etmek gerekirse en üst alanda bulunan yönetici farklı reklam hesaplarını farklı kişilere atayabilmektedir.

Hızlı Destek Sunması: Bu reklam platformunun içerisinde kullanabileceğiniz birçok bölüm bulunmaktadır. Tabii ki işlemlerinizi sağlarken bu alanlarda sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu tarz yaşadığınız sorunlar Facebook Business Manager size oldukça hızlı bir şekilde yardım sunmaktadır.

Facebook Business Manager’ın Avantajları

Öncelikle en büyük avantajın zamandan tasarruf olduğunu söyleyebiliriz. Facebook Business Manager paneli üzerinde bütün reklamlarınızın istatistiklerine kolay, hızlı ve detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu sayede de vaktinizi daha doğru bir şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca zaman sınırı olmadan geriye dönebiliyor olmanız geçmiş zaman içerisinde yaptığınız çalışmaları günümüze göre kıyaslayabilmenize ve oradan bir sonuç elde etmenize olanak sağlar. Ayrıca bu panel hem Facebook içerisinde bir hareket alanı hem de Instagram üzerinde bir hareket alanı sunmaktadır. Business Manager  üzerinden hem Facebook hem de Instagram reklamı verebilirsiniz. Bu avantajlardan mahrum kalmamak adına işletme sahiplerinin ve sosyal medya reklamı veren kişilerin Business Manager kullanmasını şiddetle tavsiye ediyoruz.

Facebook Business Manager İle Neler Yapılabilir?

Facebook Business Manager üzerinde yapılabilecek işlemler şu şekilde;

 • Tek bir panel üzerinde hedef kitle, ürün kataloğu, reklam yönetimi gibi çalışmaları ve ayrıca Facebook, Instagram gibi 2 farklı platformu yönetebilirsiniz.
 • Sayfa oturumunu birden fazla kişi ile kullanabilir ve çalışmalarınızı analiz edebilirsiniz.
 • Facebook ve Instagram üzerinde yaptığınız reklam harcamalarınızı, gösterim oranlarınızı, tıklama başı maliyetlerinizi vb. detayları basit ve hızlı bir şekilde takip edebilir ve yürütebilirsiniz.

Facebook Business Manager Farklılıklar Nelerdir?

Facebook Business üzerinde reklam yönetimi gerçekleştirmek, gönderiyi öne çıkarmaya göre daha efektif bir şekilde çalışır. Business’ın sunduğu farklılıklar şu şekilde;

 • Bu platform üzerinde yaptığınız çalışmaların istatistiklerini daha hızlı ve detaylı bir şekilde inceleme şansınız bulunur.
 • Normal sayfa yapısında incelemeniz gereken veriler için en fazla 28 günlük verileri alabiliyorken Facebook Business’da bunun bir sınırı bulunmuyor. Yıllık, aylık, günlük, saatlik verileri bile inceleyebiliyorsunuz.
 • Kontrol etmeniz gereken birden fazla reklam hesabınız varsa bütün reklam hesaplarını tek bir hesap üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz.
 • Business hesabı üzerinden Facebook sayfanız haricinde Facebook reklam hesabınızı, uygulamalarınızı, kişisel hesabınızı, projelerinizi, ödemelerinizi, hedef kitlelerinizi yönetebiliyorsunuz.
 • Facebook sayfanız ile Instagram hesabınızı birbirine entegre edebiliyor ve aynı platform üzerinde reklam hizmetinden faydalanabiliyorsunuz.
 • Facebook Business, business.facebook.com üzerinden çalışmaları gerçekleştirir. Bu siteye giriş yaptıktan sonra karşılaştığınız her şey Facebook Business üzerinden gerçekleştirilir. Bildirim panelinde bulunan bildirimler dahi Facebook Business platformuna aittir.

Facebook Business Hesabı Açma

Facebook Business hesabı açmak için yapmanız gereken şeyler şu şekilde;

İlk olarak yukarı da belirttiğimiz business.facebook.com adresine gitmelisiniz.

Facebook business

Hesap oluştur butonuna basıp ardından karşınıza gelen ekranda kişisel Facebook hesabı bilgilerinizi girin.

Hesap Oluşturun

Giriş yaptıktan sonra tekrar hesap oluştur butonunun üzerine tıklayın.

Hesap Oluştur

Ardından karşınıza gelen ekrana şirket isminizi yazın ve giriş yapın. Genel olarak bu alanda birçok reklam hesabı olabileceğinden dolayı kapsayıcı bir isim seçilir.

Şirket İsminizi Yazın

Şirketinizin ismini girdikten sonra 2 kez gelen popup ekranında adınızı, soyadınızı ve şirket e-mailinizi girmeniz gerekir.

Şirket e-mailini girin

Bilgilerinizi doldurduktan sonra aşağıdaki görselde bulunan ekranla karşılaşırsınız. Bu karşılaşacağınız ekran Business Manager platformunun ana sayfasıdır.

Facebook Business Manager Ana Ekranı

Sol üst kısımda yer alan 3 yatay çizginin üzerine tıklayıp işletme ayarlarına gidin.

Facebook Business İşletme Ayarları

İşletme ayarları kısmının sol üst bölümünde bulunan sayfalar seçeneğine tıklayıp kendi sayfanızı bu kısımdan eklemelisiniz. Eğer ki sayfanızın yönetici durumundaysanız direkt olarak onaylanacaktır.

Facebook Business Sayfa Ekleme

Her ihtimale karşı sayfanızın “Sayfa Görevleri” menüsüne gidip bu alandan da “Sahiplik Transferi” kısmına tıklamalısınız. Ardından “Talebi Yanıtla” seçeneğine tıklayarak oluşturmuş olduğunuz yeni Business Manager’ınıza sayfa sahipliğinizi aktarma işlemini yapmanız gerekebilir. Bu sayede sayfanız Business Manager’ın altındaki sayfalardan bir haline gelmiş olur. Son olarak şunu söyleyebiliriz; bu işlemler için mutlaka bir sosyal medya yönetimi ajansından destek almanızı öneririz.

Mahmut Orkun Köksalan

2022 yılından bu yana Cremicro'da SEO direktörü olarak çalışmaktadır. Google Ads, Semrush ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.