Skip to main content

Niş pazar, küçük bir tüketici grubunun ihtiyaç ve isteklerinin daha iyi karşılanması amacıyla oluşturulmuş bir pazarlama alanıdır.  E-ihracat danışmanlığı kapsamında iyi bir yönlendirme ile bu alanda çok iyi girişimler yapılabilir. Bu pazarlama kapsamına giren ürünler spesifik ihtiyaçlara hitap eder ve yalnızca belli bir kitlenin ihtiyaç duyduğu ürünlerdir. Örneğin, gluten içermeyen ürünlerin bu pazara bir örnek olduğunu söyleyebiliriz. Gıda sektörü çok büyük bir sektörken gluten hassasiyeti olan kişilerin tükettiği gıdalar bu pazarın içerisindeki küçük bir bölümdür. Bu pazarda hizmet veren firmaların müşteri kitleleri daha azdır. Ancak bu müşterilerin istek ve ihtiyaçları nettir. Bu alanda doğru stratejiler ile ilerlenirse başarı elde edilebilir. Bu yazımızda niş pazar ve pazarlama hakkında bilgiler vererek hedef kitlenizi seçerken ve satış stratejilerinizi belirlerken doğru adımlarla ilerlemenize destek oluyoruz.

Niş Pazarlama Nasıl Çalışır?

Niş pazarlama alanında faaliyet göstermek için sırasıyla şu adımlar izlenmelidir:

 • Doğru ürünü bulmak
 • Tüketici ihtiyaçlarını dinlemek
 • Artı ve eksileri raporlamak
 • Hedef kitleyi tanımak ve etkili iletişim kurmak.

Doğru ürünü bulmak: Niş ürün bulmak aslında oldukça kolaydır. Bunun için çevrenizi dikkatle izlemeniz gerekir. Kitlesel pazarlama alanında sayılan pek çok ürün ve hizmet grubunun içerisinde bu pazara hitap eden küçük gruplar vardır. İyi bir gözlem yaparak bu gruplar içerisinden hem hedef kitlenizi hem de doğru ürünü bulabilirsiniz. Örneğin kadın giyim kitlesel bir pazarken iyi gözlemleyen biri bu grupta büyük beden kadın giyim ihtiyacı olan kişileri ayrı bir grup olarak ele alabilir ve o alanda üretim yaparak kendine bir yol açabilir.

Tüketici ihtiyaçlarını dinlemek: Ürüne karar verdikten sonra ürünün hitap edeceği kitleyi çok iyi tanımak gerekir. Bu kitlenin söz konusu üründe nelere ihtiyaç duyacağı belirlenerek doğru ürün geliştirme stratejileri belirlenebilir.

Artı ve Eksileri Raporlamak: Bir ürün geliştirirken ilk ürettiğiniz üründe hedefe varmış olamayabilirsiniz. Bu çok normaldir. Bu nedenle de kendinize objektif yaklaşıp ürününüzün artı ve eksi yanlarını raporlamalısınız. Başarı elde edene kadar artı ve eksileri raporlamaya devam etmelisiniz.

Hedef kitleyi tanımak ve doğru iletişim kurmak: Ürünü kullanacak kişilerin neye ihtiyacı olduğunu anlamak ve onlarla doğru iletişim kurmak son derece önemlidir. Örneğin gluten hassasiyeti olan kişiler için gıda ürünleri üretiyorsanız bu grubun ihtiyaçlarını çok iyi bir şekilde anlamalı ve hedef kitlenize kendinizi çok iyi tanıtmalısınız. Sosyal medya bunun için en ideal yöntemlerden biridir. Müşterilerinizin sorularına hızlı ve kurumsal bir dil ile cevap vererek onları anladığınızı hissettirmeli ve ürününüzü onlar için daha iyi bir hale getirmeye çalıştığınızı her fırsatta göstermelisiniz.

Niş Pazarın Faydaları

nis pazarin faydalari

Niş pazarlamanın çok sayıda faydası mevcuttur. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Hedef kitleniz bellidir: Pazar arayışınızı yaparken ilk olarak hedef kitlenizi belirlersiniz. Hedef kitleniz küçük bir grup olacağı için isteklerini anlamak her zaman daha kolaydır.
 • Rekabet kitlesel pazarlamadan çok daha azdır: Büyük firmaların geneli kitlesel pazarlamayı hedefledikleri için bu pazarda rekabet çok daha azdır. Bu da size rakiplerinizi daha kolay tanıma ve doğru strateji belirleme imkânı verir.
 • Müşterileriniz sadıktır: Pazara hitap eden çok sayıda firma olmadığı için, kaliteli ve güzel ürün ürettiğinizi gören müşterileriniz sizden vazgeçmek istemeyeceklerdir.
 • Reklam giderleriniz daha azdır: Bu pazarlamada hedef kitleniz belli olduğu için reklamlarınız kitlesel boyutta değil, daha küçük bir gruba yönelik olur. Bu da reklam giderlerinizin kitlesel pazarlamaya kıyasla çok daha az olması demektir.

Niş Pazar Nasıl Bulunur?

Niş Pazar bulmak zor gibi gözükse de aslında çok kolaydır. Bunun için iyi bir gözlem yeteneği ile becerilerinizi birleştirmeniz yeterlidir.

Çevrenize baktığınızda hangi grupların özel ihtiyaçları var ve siz bu özel ihtiyaçlardan hangilerini karşılayacak donanıma sahipsiniz? Bu soruların yanıtı ile doğru pazar bulma adına ilk adımınızı atabilirsiniz. Bu alanda pazar bulma adımları şu şekildedir:

 • Gözlemci olun
 • İlgi alanlarınızın ve güçlü yönlerinizin farkında olun
 • Rakiplerinizin neler yaptığını güncel olarak takip edin
 • Potansiyel müşteri grubunuzu çok iyi bir şekilde analiz edin

Gözlemci olun: Gözlem ilk adımdır. Bunun için sosyal medya araştırması yapabilir ve faaliyetteki kitlesel pazar alanlarının içerisindeki küçük grupları analiz edebilirsiniz.

İlgi alanlarınızın ve güçlü yönlerinizin farkında olun: Piyasada çok sayıda niş pazar alanı olması, sizin bu alanların hepsinde faaliyet gösterebileceğiniz anlamına gelmiyor. İşinizi severek yapmak ve istikrarlı olmak için, pazar araştırmalarınızın sonucunu kendi yeteneklerinizle birlikte analiz etmelisiniz.

Rakiplerinizin neler yaptığını güncel olarak takip edin: Bir pazar alanına giriş yaparken en önemli faktör rakiplerinizin faaliyetleridir. Kendinize şu soruyu sormalısınız: Bu firmaların arasında hedef kitlem beni neden seçsin? Rakiplerimden farklı neler üretebilirim? Bu soruların cevapları satış stratejisi belirlemeniz açısından faydalıdır.

Potansiyel müşteri grubunuzu çok iyi şekilde analiz edin: Müşteriler işinizin başrolüdür. Onları etkilemek için neye ihtiyaç duyduklarını çok iyi bilmelisiniz. Müşterilerinin ihtiyaçlarını doğru analiz eden bir firma onlara en doğru ürünü sunar ve başarılır olur.

Niş Pazarlamayı Kullanma Stratejileri

nis pazarlama

Niş pazarlama, doğru stratejiler belirlendiğinde çok karlı bir ticaret kapısıdır. Bu pazarlama stratejileri ise şu şekildedir:

 • Bu pazar alanları ve bu pazar alanlarında faaliyet gösteren rakip firmalar hakkında araştırma yapmak.
 • Tüketicinin ne istediğini bilerek ihtiyaçlara yönelik ürün geliştirmek.
 • Hedef kitleyi kategorilere ayırarak her bir kategorinin istek ve ihtiyacını analiz etmek.
 • Hedef kitlenin en sık kullandığı iletişim araçlarını belirleyerek reklamları bu iletişim araçları üzerinden vermek.

Bu stratejiler, bu pazarlama alanında başarıya götüren, ürünün ve hedef kitlenin doğru anlaşılmasını sağlayıp çözüm aşamasını hızlandıran stratejilerdir.

Niş Pazar Örnekleri

Piyasada çok sayıda niş pazar örneği mevcuttur. Başarılı birkaç örneği sıralamak gerekirse:

 • Whole Foods
 • Square
 • TaskRabbit
 • Under Armour

Firmalarından bahsedebiliriz:

Whole Foods: Amazon tarafından yakın zamanda satın alınan Whole Foods sadece organik yiyecek, içecek ve ürünlerin satıldığı bir süpermarket zinciridir. Bu süpermarket zinciri bu pazar için mükemmel bir örnektir. Organik ürün kullanımının bilincinde olan kitleye hitap eden Whole Food’da organik şampuandan kahveye her türlü ürün bulmak mümkündür. Ayrıca markette sadece süpermarket ürünleri değil mezeler, kahvaltılıklar, hazır yemekler ve çok daha fazlası mevcuttur. Bu sayede mikrodalgaya giren kaplara istediğiniz yiyeceği alıp orada oturarak yiyebilirsiniz.

Square: Square, bir dijital ödeme şirketidir. Bu pazarlamanın en güzel örneklerinden biridir. Küçük işletme kredisi, dijital bankacılık gibi hizmetleri bünyesinde toplayan Square, kripto ve hisse senedi ticareti de yapıyor.

TaskRabbit: Evde yapmaya üşendiğiniz ya da donanımınızın olmadığı (mobilya kurulumu gibi) işlemleri küçük miktarlara bölgenizde oturan birine yaptırabileceğiniz bir uygulamadır. Uygulamaya girip yakınınızda bu işi sizin için yapabilecek birini bulursunuz ve ödemeyi de uygulama üzerinden yaparsınız.

Under Armour: ABD merkezli bir spor giyim markası olan Under Armour, sporcuların performanslarını arttırmaya yönelik ürünler geliştirir. Günümüzdeki en iyi niş pazarlama örneklerinden biridir.

Amazon danışmanlığı yardımıyla niş pazarınızı belirleyerek doğru stratejilerle pazara giriş yapabilir ve sınırlı rekabet avantajını kullanarak başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Mahmut Orkun Köksalan

2022 yılından bu yana Cremicro'da SEO direktörü olarak çalışmaktadır. Google Ads, Semrush ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.