Skip to main content

Youtube, video paylaşım platformudur. Youtuber ise bu platform için içerik oluşturan ve yayınlayan kişilere verilen isimdir. Kadın-erkek, farklı yaş gruplarından ve kültürden birçok birey eğlence, hobi ya da ek uğraş için bu platformda paylaşım yapar. Bazı insanlar bu platformu tam zamanlı iş olanağı olarak da görebilirler. YouTube’da başarılı olmanın yollarından biri sosyal medya yönetimidir. Sosyal medya yönetimi ile Youtube üzerinde pek çok avantaj elde edilebilir. Kanal daha iyi biçimde yönetilerek hedef kitleye ulaşmak kolay bir hale getirilebilir. Youtube’da başarılı olmanın yolları ve ipuçları için okumaya devam edebilirsiniz.

YouTube’da Başarılı Olmanın Yolları

Youtube’da başarılı olabilmek için bazı yolların izlenmesi gerekir. Bu yollar arasında nişinizi tanımlamak, hedef kitlenizi ve rakiplerinizi tanımak, doğru kamerayı ve aydınlatmayı edinmek, video stiline karar vermek, CTA’ları kullanmak, içerik takvimi hazırlamak, YouTube analizlerine dikkat etmek, videoları önceden planlamak, kanalınızı diğer sosyal medya hesaplarınızda tanıtmak, hedef kitlenizle etkileşime geçmek ve YouTube İş Ortağı Programına katılmak yer alır. Tüm bu yollara dair detaylar şu şekildedir:

1. Nişinizi tanımlayın

Niş, uzmanlık alanı olarak tanımlanır. Uzmanlık alanınızı daraltarak kitlenizi tanımlamalısınız. Bu sayede içeriklerinizi bir uzmanlık alanına yönelik biçimde ve bu alanda arama yapan bireylerin ihtiyacını karşılayacak şekilde hazırlayabilirsiniz. İçeriklerinizde doğru bilgilere ve ilgi çekici olmaya özen göstererek kitlenize daha etkili bir içerik sunabilirsiniz.

2. Hedef kitlenizi tanıyın

Hedef kitlenizin kim olduğunu belirleyin. Hedef kitlenizi belirlerken şu soruları sorabilirsiniz:

  • Videoları kim izleyecek?
  • İzleyecek kişiler kaç yaşında?
  • Ne iş yapıyorlar?
  • Günün hangi saatinde video izleyecekler?
  • Neden onları izliyorlar?
  • Bunları izleyerek ne elde ediyorlar?

Bu soruların cevabını bularak hedef kitlenizi bulabilir, buna göre içerikler üretebilirsiniz.

3. Rakiplerinizi tanıyın

Rakibiniz kim, kiminle karşı karşıyasınız? Bu soruların cevabını bularak ve rakiplerinizi tanımlayarak stratejilerinden ilham alabilirsiniz. Rakiplerinizi tanımlamak için rakip analizinden yararlanabilirsiniz. Rakiplerinizde olmayan eşsiz görsel ve ses efektleri kullanabilir, hikaye zamanı ya da soru-cevap videoları çekebilir, stüdyo ya da açık hava ortamlarından yararlanabilirsiniz. Bu ve bu gibi konularda ilham alırken markanızın, sunum tarzınızın özgün olmasına dikkat edin.

4. Doğru kamerayı ve aydınlatmayı edinin

kamera

Youtube videosu çekerken lüks ekipmanlara ihtiyacınız yoktur. Akıllı telefon kullanarak da videolar çekebilirsiniz. Ancak kariyerinizi bu alanda ilerletecekseniz kalitenin önemli olduğunu unutmamanız gerekir. Yüksek kaliteye sahip olan videolar gözü yormaz, aksine daha profesyonel gözükür ve dikkat çeker. YouTube’da başarılı olmanın yolları arasında en önemlilerinden biri doğru kamera ve aydınlatma şeklini kullanarak videolarınızın kalitesini artırmaktır.

5. Video stiline karar verin

YouTube’da başarılı olmanın yollarından biri ise video stiline karar vermektir. Profilinizde yer alan videoların ve görsellerinizin renk paleti, yazı tipi, giriş müziği, arka planı gibi yaratıcı bileşenlerin seçimi oldukça önemlidir. Size özel tasarımlar yaparak markanızın tasarımlarla tanınmasını sağlayabilirsiniz. Tasarımlarınızın video içeriklerinizin genel konusu ile uyumlu olmasına dikkat ederek daha iyi bir performans elde edebilirsiniz.

6. CTA’ları kullanın

CTA yani harekete geçirici mesajlar ile hedef kitlenizi kanalınızı beğenmeye, takip etmeye ve abone olmaya teşvik etmelisiniz. Videolarınıza CTA ekleyerek içeriğinizin izlenmesini teşvik edebilirsiniz. Bunu yapmak için şu yöntemleri kullanabilirsiniz:

  • Video komut dosyalarınıza CTA’lar ekleyin.
  • Çalma listeleri gibi özellikleri kullanın ve sonraki eylemleri otomatikleştirin.
  • Videolarınıza kartlar ve bitiş ekranları ekleyin.
  • Her video açıklamasına diğer popüler içeriklere yönlendiren bağlantılar ekleyin.

7. İçerik takvimi kullanın

YouTube’da başarılı olmanın yollarından en önemlisi içerik takvimi kullanmaktır. Düzenli paylaşımlar yaparak, hedef kitlenizin ilgisini canlı tutabilirsiniz. Günlük, haftalık ya da aylık olarak içeriklerinizi ayarlayabilir ve düzenli paylaşımlar yapabilirsiniz. Sosyal medya takvimi ya da içerik takvimi kullanarak paylaşımlarınıza hakim olabilirsiniz.

8. YouTube analizlerine dikkat edin

Youtube’da nişinizi bulmak ve tutarlılığınızı korumak için analizleri dikkate almanız oldukça önemlidir. Risk almaktan ve sonuçları izlemekten korkmadan verileri analiz edin. YouTube’da başarılı olmanın yollarından biri de hedef kitlenize uygun olarak video formatlarını, uzunluklarını farklılaştırmak ve farklı yaklaşımları denemektir. Youtube Analytics verilerini kullanarak her bir videonun ne kadar başarılı olduğunu görebilir, bu doğrultuda içerik fikirleri üretebilirsiniz.

9. Videoları önceden planlayın

YouTube’da başarılı olmanın yollarından biri de videolarınızı önceden planlamaktır. İçeriklerinizi planlamak için araçlar kullanarak gönderilerinizi saati saatine planlayabilirsiniz. Ayrıca, hedef kitlenizin en aktif olduğu saatleri belirleyerek bu saatlerde paylaşım yapabilir, düzenli paylaşımlarla ilginin içeriklerinizde kalmasını sağlayabilirsiniz.

10. Kanalınızı diğer sosyal medya hesaplarınızda tanıtın

YouTube’da başarılı olmanın yollarından birisi de Youtube kanalınızı diğer platformlarınızda da göstermektir. Facebook, Instagram, TikTok, Twitter gibi mecralarda videolarınızı yayınlayabilir, tanıtımını yapabilirsiniz.

11. Hedef kitlenizle etkileşime geçin

YouTube’da başarılı olmanın yollarından birisi de hedef kitlenizle etkileşime geçmektir. Kanalınızı kullanmaya başladığınızda yani içerik eklemeye başladığınızda yorumları takip ederek bir plan oluşturmalısınız. Bu konuda size yardımcı olacak araçları kullanabilir, yorumları yönetebilirsiniz.

etkilesim

12. YouTube İş Ortağı Programına katılın

YouTube’da başarılı olmanın yollarından sonuncusu ise Youtube iş ortağı programına katılmaktır. Düzenli Youtube kullanıcılarının platformda yer alan özel özelliklere ulaşmanın bir yolu olan bu iş ortağı programı para kazanmanın yollarından biridir.

Youtube Premium abonelik ücretleri, kanal üyelikleri, ürün rafı gibi pek çok farklı gelir akışına Youtube iş ortakları programı ile ulaşabilirsiniz. Programa katılmak için en az 1000 aboneye ve son 12 ayda 4000 izlenmeye sahip olmanız gerekir.

Peki bu programa nasıl katılım sağlayabilirsiniz? İlk adım olarak bir AdSense hesabı oluşturmanız gerekir. İkinci adım ise yeni para kazanma özelliklerini keşfetmektir. Her kanalın farklı uygunluk kriterleri olduğunu unutmayın. Son olarak ise hesabınızı incelemeye göndermelisiniz. İncelemenin ardından size durum bildirilecektir.

Sosyal medya platformlarından organik bir şekilde etkileşim almanın en kolay yollarından birisi de SEO’ya başvurmaktır. Yotuube’da başarılı olmak için SEO ajanslarından destek alabilirsiniz.

Haydar Özkömürcü

Growth Hacker, Dijital Pazarlama Eğitmeni.