Skip to main content

Anında indirebileceğiniz ya da ödeyebileceğiniz herhangi bir sanal öğeye dijital ürün adı verilir. Soyut olan bu öğeler arasında film ve TV yayını, video oyunları, yazılım ve uygulamalar yer alır. Dijital ürünlerinizi Amazon başta olmak üzere pek çok farklı platformda satabilirsiniz. Dijital ürün satmak için Amazon danışmanlığı veren profesyonellere başvurarak daha profesyonel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Dijital Ürün Nedir?

Elektronik olarak sunulan soyut öğelere dijital ürün denir. Dijital ürünlere örnek olarak müzik, yazılım ve e-kitaplar verilebilir. Dijital olarak indirilebilen ve kullanılabilen her şey dijital ürün olarak kabul edilir. Çevrimiçi ya da fiziksel perakendeciler aracılığı ile satılabilen dijital ürünleri bilgisayarı ve internet bağlantısı olan herkes oluşturabilir. Bu sebeple günümüzde dijital ürün satmak oldukça yaygınlaşmıştır.

Neden Dijital Ürün Satmalısınız?

Dijital ürün satmanın birtakım faydaları bulunur. Bunlardan biri düşük yatırım, yüksek getiridir. Zaman, enerji ve biraz da odaklanma ile bir araya getirebileceğiniz çok sayıda dijital öğe bulunur. E-ticaret araçları ve online pazar yerleri fiziksel bir yerleri kiralamak ya da envanter oluşturmaktan çok daha ucuza gelecektir. Böylece karınız artacaktır. Dijital ürün satmak için bir diğer neden de fiziksel ürünlere göre daha karlı olmasıdır. Dijital ürün satmak envanter, nakliye ve kiralama sorununun olmaması anlamına da gelir. Dijital ürün satarak lojistik masrafından kurtulabilirsiniz. Buna ek olarak aktif olarak çalıştığınız bir işiniz olsa dahi online olarak dijital ürün satabilir ve yarı zamanlı olarak gelir elde edebilirsiniz.

Dijital ve Fiziksel Ürünler Arasındaki Farklar

ebook

Fiziksel ürünlerden farklı olarak fiziksel bir formu olmayan dijital ürünler yalnızca dijital alanda olurlar. Bu durum ürünlerin dağıtımını kolaylaştırır ve fiziksel muadillerine göre daha ucuz olmasını sağlar. Soyut oldukları için değişen teknolojiye ve trendlere ayak uyduracak şekilde kolay bir şekilde güncellenen ve değişen ürünlerdir. Kullanıcılar dijital ürünleri sınırsız bir şekilde kullanabilir. Dijital ürünlerin fiziksel ürünlere nazaran üç önemli avantajı bulunur ve bu avantajlar dijital ürün satmak isteyenleri cezbeder:

  • Uygun maliyetli olması,
  • Yüksek kâr marjına sahip olması,
  • Çok yönlülük.

Satabileceğiniz 7 Dijital Ürün

Dijital ürün satmak günümüzde popüler hale gelmiş bir iştir. Satabileceğiniz ve satışından maksimum verimi elde edebileceğiniz 7 dijital ürün şu şekilde sıralanır:

1. Çevrimiçi kurs

Dijital ürün satmak isteyenlerin tercih ettiği ürünlerden ilki çevrimiçi kurslardır. Küresel ekonominin en çok aranan ürünü olan kurslarla insanlar bilgiye oturdukları yerden ulaşabilir. Dijital pazarlama veya yabancı dil kursları bu kurslara örnek olarak verilebilir.

2. Şablon

CV şablonları, dış görünüm web sitesi şablonları, e-kitap şablonları, sunumlar, sosyal medya şablonları, sertifika şablonları ve çevrimiçi bannerlar gibi farklı türlerde dijital şablonlar oluşturularak satışa sunulabilir.

3. e-Kitap

Online bir şekilde satabileceğiniz e-kitaplar, hikâye anlatmak ya da süreci açıklamak için mükemmel bir yoldur. Dilediğinizde güncelleyebileceğiniz ve pek çok platformda bulundurabileceğiniz e-kitapları blog yazarları, iş girişimcileri, bilgileri paylaşmak ya da ürün satmak için kullanabilirsiniz.

4. Müzik

Dijital ürün satmak isteyenlerin tercih ettiği ürünlerden biri de müziktir. Müzisyenler para kazanmalarına olanak sağlayan online dijital platformlara kaydolarak satış yapabilir.

5. Hazır fotoğraf veya video

Video çekimleri, stok fotoğraf satışı dijital ürün satmak isteyen kişilerin tercih ettiği ürünler arasında yerini alır. Unsplash, Pexels ve Shutterstock gibi çoğunluğun aşina olduğu sitelerden ücretli ya da ücretsiz şekilde video ve fotoğraf satabilirsiniz.

6. Podcast

Dijital ses kayıtları olarak da isimlendirebileceğimiz podcast’ler dijital ürün satmak isteyenlerin tercih ettiği ürünlerden biridir. Podcast’leri ücretli ya da ücretsiz olarak dinleyebileceğiniz pek çok farklı online platform bulunur. Ürün tanıtımı, eğitim, online topluluk oluşturmak ve danışmanlık hizmeti sunmak için podcast’lerden yararlanabilirsiniz.

7. Dijital araçlar

Dijital araçlar, çeşitli görevleri, iş akışlarını veya süreçleri kolaylaştırma amacıyla kullanılabilen araçlardır. Bu araçlar, işinizi daha verimli hale getirmenize yardımcı olur. Örneğin, dijital işler için tasarım ve geliştirme araçları, projelerinizi daha hızlı ve etkili bir şekilde tamamlamanıza yardımcı olabilir. Bu geniş yelpazedeki araçlar, iş dünyasında daha rekabetçi olmanıza ve işlerinizi daha başarılı bir şekilde yönetmenize olanak tanır.

Dijital Ürünlerinizi Nerelerde Satabilirsiniz?

Dijital ürünlerinizi satabileceğiniz pek çok farklı platform bulunur. Bunlardan en popüler olanları sizler için derledik:

1. Amazon

amazon

Beş büyük firmadan biri olan Amazon, fiziksel ürünler, müzik ve video satmanıza izin verir. Amazon’un bu kadar popüler olma nedeni e-kitap satışıdır. Amazon’da yer alan öneri algoritmaları ürünler ile ilgili farkındalık kazanmanızda size fayda sağlayabilir.

2. Etsy

Etsy kendi online mağazanızı açma olanağı sunan bir pazar yeridir. Etsy 46 milyondan fazla aktif kullanıcısı ile 15 yıldır pazara hakim olan bir platformdur. Etsy sanatçıların, vintage satıcılarının ve zanaatkarların sıklıkla tercih ettiği bir satış alanıdır. Dijital ürün satmak amacı ile tercih edebileceğiniz bir platformdur. Etsy, dijital yayınlar, ses ve video öğeleri gibi dijital ürün satmak için tercih edilen platformlar arasında önemli bir konuma sahiptir.

3. Shopify

Shopify, fiziksel ürünlerle kalmayıp dijital indirme eklentileriyle mağazanızda dijital ürünler sunmanıza da olanak sağlar. Kullanıcı Shopify üzerinden dijital bir ürün aldığında mailine gelen indirme bağlantısı ile o ürüne direkt ulaşabilir. Shopify mağazanıza araçlar kullanarak online kurslar ekleyebilir, kitabın fiziksel bir kopyasını, e-kitabı, şablonları, ürünleri ve bonus çalışma kılavuzları gibi dilediğiniz ürünleri ekleyebilirsiniz.

4. Kendi web siteniz

Tüm bu online platformların yanı sıra kendi web sitenizi oluşturarak da satış yapabilirsiniz. Web sitenizi oluştururken tasarıma ve ürün çekimlerine dikkat etmeniz oldukça önemlidir.

Dijital ürünlerinizi yalnızca bulunduğunuz ülkeye değil globale de satabileceğinizi unutmamalısınız. Bu noktada e-ihracat danışmanlığı alarak daha profesyonel bir şekilde satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.