Skip to main content

Marka bilinirliğini artırmak, kullanıcı etkileşimini artırmak, gelir elde etmek ve hedef kitlenize kolay bir şekilde ulaşmak için mobil uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Mobil uygulama pazarlaması; sosyal medya, çevrimiçi reklamlar, uygulama mağazası optimizasyonu ve e-posta pazarlaması vb. gibi farklı kanallardan destek alarak gerçekleşir. Görünürlüğü artırmak, hedef kitlenizin ürün veya hizmetlerinize ulaşmasını ve bu etkileşime geçmesini sağlar. Mobil uygulama pazarlamasında görünürlüğü artırmak, hedef kitlenin ilgisini çekmek ve geniş kitlelere ulaşmak için tanıtımlara yer verilir. Tanıtımlarınızı herhangi bir sosyal medya platformu aracılığı ile yapabilir, size yardımcı olması için Instagram reklam ajansı ile çalışabilirsiniz.

Mobil Uygulama Pazarlaması Nedir?

Mobil uygulama pazarlaması, hedef kitlenize uygulama aracılığı ile pazarlamayı tanımlamak için kullanılan pazarlamadır. Bu pazarlamanın amacı, App Store Optimizasyonundan uygulama içi mesajlaşmaya dek uygulamanın içi ve dışında etkileşimi artırmaktır. Etkileşimi artırmak için izlenebilecek birden fazla yol bulunur. Genel taktikler ise şunlardır:

  • Uygulama ile ilişki geliştirmek,
  • Dijital stratejiler kullanarak etkileşim oluşturmak.

Bu uygulama pazarlaması, mobil kullanıcılar dikkate alınarak tasarlanır. Mobil etkileşimin ayrılmaz bir parçası olan stratejiler kullanılarak kullanıcıların uygulamayı indirmesi, bildirimleri açması ve uygulamayla etkileşime girmesi istenir. Bu isteklere karşılık veren kullanıcılardan alınan bilgilerle stratejiler oluşturulur. Uygulamayı tasarlayan ekipler, farklı ortamlar ve stratejiler aracılığı ile kullanıcı etkileşimini teşvik ederler. Uygulama içi mesajlaşma, anlık bildirimler, kısa mesajlar ve mobil e-postalar etkileşim için kullanılabilecek araçlar arasında yer alır.

Mobil Uygulama Pazarlama Nasıl Yapılır?

Mobil uygulamaların geniş kitlelere ulaşması ve indirme sayılarının artmasına yönelik tanıtımların yapılması yaklaşımını içeren bu pazarlama, markaya önemli bilgiler sunar. Bu pazarlamayı yaparken izlenecek adımlar şu şekildedir:

Adım 1: Hedef Kitleyi Anlamak

Kampanyaya başlamadan önce hedef kitlenizin ne istediğini, ihtiyaçlarını ve davranışlarını bilmek bir strateji oluşturma konusunda size yardımcı olur. Bu bilgileri pazar araştırması yaparak, anketler düzenleyerek ya da uygulama mağazası verilerinin analizi ile elde edebilirsiniz. Elde ettiğiniz bilgilerden çıkarımlar yaparak hedef kitlenizin ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayabilirsiniz.

Adım 2: Pazarlama Hedeflerini Tanımlamak

Pazarlama hedeflerinin uygulamanın genel hedefleri ve hedef kitleyle uyumlu olması önemlidir. Uygulama indirmelerinin artırılması, kullanıcı etkileşimi ve gelir elde edilmesi pazarlama hedeflerine örnek olarak verilebilir. Bu hedeflerden birini seçerek veya belirli dönemlerde belirli hedeflere odaklanarak daha iyi bir pazarlama gerçekleştirebilirsiniz.

Adım 3: Pazarlama Kanallarını Seçmek

mobil uygulama pazarlama

Hedefleri tanımlamanın ardından hedef kitleye ulaşmak için doğru pazarlama kanallarını seçmek gerekir. Bunun için hedef kitlenin en aktif olduğu kanal belirlenerek bu kanalın kullanılması gibi bir yol izlenebilir. Uygulama mağazası optimizasyonu, sosyal medya pazarlaması ve e-posta pazarlaması gibi yöntemlerden yararlanılabilir.

Adım 4: Pazarlama Kampanyasını Yürütmek

Üçüncü adımın ardından pazarlama kampanyası yürütmeye hazırsınız. Pazarlama kampanyası yürütme süreci pazarlama materyallerinin oluşturulmasını ve dağıtılmasını içerir. Pazarlama kampanyasını yürütürken reklamlar, iş birlikleri ve promosyon e-postaları gibi faaliyetler yapabilirsiniz. Son olarak, kampanyalarınızı izleme ve ölçme yollarıyla kampanyanın etkinliğini anlayabilirsiniz. Elde ettiğiniz sonuçlara göre kampanyayı yeniden düzenleyebilirsiniz. Verileri düzenli takip ederek bu doğrultuda güncellemeler gerçekleştirebilirsiniz.

Mobil Uygulama Pazarlaması Kimlere Fayda Sağlar?

Mobil uygulama pazarlaması, mobil endüstride önemli bir yer edinmeyi hedefleyen pazarlamacılar için önemlidir. Müşterileri yerel satışlar konusunda uyarmak amacıyla GPS izleme, anlık bildirim gönderme, e-posta kampanyaları gibi müşterilerin verilerini toplamak için pek çok farklı yol ve araç kullanılır. Tek bir platformla pazarlamaları analiz edebilir, kişiselleştirebilir ve otomatikleştirebilirsiniz. Kişiselleştirme ve otomatikleşme mobil kullanıcılara daha doğru bir deneyim sunmak için kullanılır. Müşteriyi elde tutma oranı ve uygulama indirmeleri arttıkça pazarlamacı da buna paralel olarak fayda sağlar.

Bu pazarlama, daha bağlantılı hale gelmesinden ötürü globaldeki rekabette öne çıkmak adına önem arz eder. Geleneksel pazarlama yöntemlerini geliştirmek ve kişiselleştirmek için modern teknolojiler kullanılır. Bu pazarlama, hem günümüzde öneme sahip olan hem de gelecekte daha da önemli hal alacak bir pazarlama tekniğidir.

Mobil Uygulama Pazarlamasında Yer Alan Adımlar

mobil uygulama pazarlama2

Mobil uygulama pazarlamasında yer alan adımlar, daha planlı bir şekilde ilerlemenize yardımcı olur. Bu adımlar arasında lansman öncesi ve sonrası pazarlama, müşteri katılımı ve elde tutma, uygulamadan para kazanma adımları yer alır. Bu adımların detayları ise şu şekildedir:

1. Lansman Öncesi Pazarlama

Lansman öncesi pazarlama aşamasında henüz uygulama gelişim gösterir durumdadır. Burada pazarlama kampanyasını yürüten kişi, farklı platformlarda uygulamanın özellikleri ile ilgili bir merak duygusu uyandırır. Bu sayede uygulama henüz indirilir hale gelmeden hedef kitle ve uygulamayla ilgilenebilecek kitle dışı kişilerin de uygulamadan haberdar olmasını sağlar.

2. Lansman Sonrası Pazarlama

Uygulamanın geliştirilmesi aşamasının tamamlandığı ve müşterilerin kullanımına sunulmak için hazır olduğu aşamaya lansman sonrası pazarlama adı verilir. Pazarlamacılar potansiyel müşterileri bu yeni uygulamayı indirmek için farklı teknikler kullanarak teşvik eder. Örneğin, eposta yoluyla uygulamanın ne işe yaradığını açıklar veya sosyal medya platformları üzerinden uygulamaya dair reklamlar oluşturur.

3. Müşteri Katılımı ve Elde Tutma

Müşteri katılımı ve elde tutma adımında uygulamanın mutlaka bir defa kullanılmasının ardından kaldırılması için yapılan pazarlama kampanyalarını içerir. Yapılacak kampanyalar, müşterileri uygulamaya geri dönmeye ve uygulama ile etkileşime geçmeye teşvik etmelidir. Bu sayede müşterinin elde tutulması sağlanmalıdır.

4. Uygulamadan Para Kazanma

Pazarlamacılar, uygulamaların kullanıcıların yararlanabileceği ücretli abonelikler ve diğer özel hizmetler içermesine özen göstermelidir. Ayrıca, daha fazla özellik sağlamak ve zengin bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için uygulama içi satın alımlar sağlayarak kolayca daha fazla finansman elde edebilirler. Bu sayede uygulamadan para kazanmak mümkün hale gelir.

Tüm bu adımları uygulamanızın ve tüyoları dikkate almanızın ardından tanıtım yapabileceğiniz mecralar ile ilgili daha fazla bilgi almak için ajans desteği almayı değerlendirebilirsiniz. Örneğin Google reklam yönetimi için bir ajans ile çalışarak firmanızın reklamda maksimum verimi almasını sağlayabilirsiniz.