Skip to main content

Dijital alışveriş günümüzde oldukça yaygındır. Online mağazaların bu doğrultuda müşterilerinin alışveriş alışkanlıklarına uyum sağlaması gerekir. Rakiplerden sıyrılabilmek için özelikle ürün fotoğraflarını net ve ayrıntılı şekilde müşterilere sunmak önemlidir. Örneğin, e-ticaret ürün fotoğraf çekiminin önemli olduğu satış sitesinden biri olan Amazon’da markanızın öne çıkmasını istemez misiniz? Amazon danışmanlığı ile profesyonel hizmet alarak bunu mümkün kılabilirsiniz. E-ticaret ürün fotoğraf çekimi için tüyo vereceğimiz bu yazımızdan nasıl fotoğraf çekeceğinizi detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

E-Ticaret Ürün Fotoğraf Çekimi Türleri

E-ticaret ürün fotoğraf çekimi türleri arasında yaşam tarzı fotoğrafçılığı, beyaz arka plan, ürün paketleme ve grup çekimleri gibi türler yer alır. Beyaz arka plan fotoğraflarında ürün düz beyaz bir arka plan üzerine yerleştirerek fotoğraflanır. Bu sayede sade bir düzende ürün öne çıkarılır. Yaşam tarzı fotoğrafçılığı, ürünü kullanımdayken gösterir. Potansiyel müşterilerinizin ürün boyutu ölçmelerini mümkün kılar. Ayrıca, ürünü alacak müşterilerin daha net bir görüntüye sahip olmasını sağlar. Ürün paketleme, ürünün nasıl paketlendiğini içeren çekim türüdür. Yakınlaştırma veya yakın çekimde müşterileriniz ürüne dair tüm ayrıntıları görebilir. Ürünün özelliklerini vurgulamak ve kalitesini göstermek için bu çekim türünden faydalanabilirsiniz. Ürününüzü tamamlayan ve satış potansiyeli olan ürünlerle beraber ürününüzü potansiyel müşterilerinize sunabilirsiniz. Böylece grup çekimleri gerçekleştirmiş olursunuz. Ürünlerinizin türüne bağlı olarak bu fotoğraf çekimi türlerinden faydalanabilirsiniz.

E-Ticaret Ürün Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır?

Görsel öğeler kullanarak potansiyel müşterilerinizle etkileşim kurabilirsiniz. E ticaret ürün fotoğraf çekimini kullanarak ürünlerin nasıl gözüktüğünü müşterilerinize gösterebilirsiniz.

Stüdyonuzu Kurun

studyo

Birden fazla ürün fotoğrafı çekecekseniz e-ticaret ürün fotoğraf çekiminde kullanacağınız bir alan yaratmak için faydalı olacaktır. E-ticaret ürün fotoğraf çekiminde kısa bir zamanda profesyonel fotoğraflara ulaşmak için gerekli malzemeleri şu şekilde sıralanabilir:
Kamera: İyi bir görüntü için kameranızdan ziyade görüntünün çekim ayarlarına, aydınlatmaya ve düzenleme işlemine bağlı olduğunu unutmayın. DSLR kamera ya da bir telefon yardımıyla e-ticaret ürün fotoğraf çekimini yapabilirsiniz.

 • Tripod: Çekiminizin sabit kalmasını sağlayarak bulanıklığı minimuma indirecek tripodlar ile e-ticaret ürün fotoğraf çekimi profesyonel bir hale getirebilirsiniz.
 • Işık: Doğal ışığın en iyi ışık olduğunu unutmamalısınız. Ancak ışıklandırmalardan da yararlanarak ürünleriniz için en iyi çekim ortamını sağlayabilirsiniz.
 • Masa: Pek çok ürünün e-ticaret ürün fotoğraf çekimi için bir masaya ihtiyacınız olacaktır. Büyük ürünler için de zemini masa olarak kullanabilirsiniz.
 • Beyaz arka plan: Kraft kağıdı, poster panosu gibi malzemeleri masanıza monte ederek arka plan olarak kullanabilirsiniz. Beyaz arka planla ürününüzü öne çıkarak daha iyi bir fotoğraf elde edebilirsiniz.
 • Reflektörler: Sahnedeki ışık miktarının artması, gölgelerin yumuşaması için sahneye uzak olan bir yere yansıtılan beyaz ya da metalik şeylerdir. Diğer ismi ile dolgu kartları fotoğraf çekiminizi canlandırmaya yardımcı olacaktır.

Çekimlerinizi Renklendirin

Beyaz arka planlar ürününüzü ön plana çıkarmak için mantıklı bir seçim olabilir. Ancak farklı aksesuarlar, açılar ve stiller deneyerek fotoğraflarınızı çeşitlendirmeniz potansiyel müşterilerinizin hoşuna gidebilir. E-ticaret fotoğraf çekiminde iki tane yaygın olarak bilinen kompozisyon stili bulunur. Bunlar, diyagonal ve C’dir.

 • Diyagonal: Kamera merceğinizin e-ticaret ürün fotoğraf çekimi yaptığınız ürününüzle aynı seviyede olduğu çekimler idealdir. En uzun nesneler arkada en kısa nesneler ise önde olacak şekilde konumlanır.
 • C: E-ticaret ürün fotoğraf çekiminde kullandığınız ürün düzse, ürünü düz yatırarak daha iyi bir açı elde edebilirsiniz. Nesnenizi ve aksesuarlarınızın orta alanı açık bırakmasına ve hilal şeklinde düzenlenmesine dikkat ederek daha kaliteli bir çekim yapabilirsiniz.

Aydınlatmayı Doğru Yapın

Yüksek kaliteye sahip görseller elde etmek için aydınlatma olmazsa olmazdır. Çektiğiniz fotoğraflarda gölgeleri değerlendirmeyi ihmal etmeyin. Yapay ya da doğal ışık kullanımı fark etmeksizin gölgeleriniz fotoğraf için belirleyici niteliktedir. Konum ve kalite elde ettiğinizde sahnenizin gölgelendirme konusunda oldukça başarılı olduğunu görebilirsiniz.

 • Konum: Pervane ve ışık konumu gölge konumunu belirleyen faktörlerdir. Yükseklikleri farklı olan nesneleri çekecekseniz, uzun olan nesnenin kısa olanın üstüne düşmemesine dikkat edin.
 • Kalite: Gölgenizin sertliği ya da yumuşaklığı gölge kalitenizi belirler. Yumuşak ışık arka plana karışan ince gölgeler oluştururken sert ışıksa keskin gölgelerin ortaya çıkmasını sağlar. Gölgelerinizin kalitesini ise ışık mesafesi ve boyutu belirler. Uzak ışık kaynaklarının gölgeleri daha sertken, yakın olanlarınki daha yumuşaktır. Küçük ışık kaynakları, sert ışık oluşturur. Fotoğraf çekimi esnasında ışığınızı difüzör ile yumuşatabilirsiniz. Difüzör, ışığın yoğunluğunu azaltarak, daha geniş alana yayar.

aydinlatma

Fotoğraflarınızı Çekin

Fotoğraf çekiminde tripod kullanarak açıyı çekeceğiniz ürünlerde tutarlı tutabilir, bulanıklığı minimuma indirebilirsiniz. Ürününüzün tamamını net bir şekilde göstermek için kameranızı f-stop değerine ve yavaş bir deklanşör hızına ayarlayabilirsiniz.

Fotoğraflarınızı Düzenleyin

Çekimlerin tamamlanmasının ardından çekilen görsellerin düzenlenmesi gerekebilir Kusursuz bir çekim yaptıysanız bile, ufak tefek oynamalar görselinizi daha iyi hale getirebilir. Fotoğraf düzenlemesi yaparken keskinlik, beyaz dengesi, renk doygunluğu, parlaklık ve kontrast gibi noktalara dikkat etmenizde fayda vardır.

 • Keskinlik: Sabit tripodlar ve iyi bir aydınlatma ile keskinliği elde edebilirsiniz. Kenarların daha belirgin bir görünüm kazandırmak ve görüntüyü keskinleştirmek burada amaçtır.
 • Beyaz dengesi: Beyaz alanlardaki mavi ve kırmızı renk tonlarının yoğunluğudur. Beyaz dengesini ayarlamak e-ticaret ürün fotoğraf çekimini yaptığınız görüntünün soğuk ya da sıcak görünmesini sağlamaktır.
 • Parlaklık ve kontrast: Parlaklık, elde edilen görüntünün belirli alanlarının daha fazla vurgulanmasını sağlar. Kontrast ise fotoğrafınızın açık ve karanlık alanlarının birbirinden ayrılmasına destek olur.
 • Renk doygunluğu: Fotoğraf çekimi yaptığınız görsellerin doygunluğunu artırmak renklerin daha belirgin olmasını sağlarken canlılık hissini artırır.

E-Ticaret Ürün Fotoğraf Çekimi için İpuçları

Aşağıdaki ipuçlarıyla ürünlerinizin daha dikkat çekici ve yüksek kaliteli fotoğraflarını çekebilir, bu sayede ürünlerinizi çekici kılabilirsiniz.

Fotoğrafları Keskinleştirin

Görsellerde en önemli faktörlerden birisi ürünün keskinliğidir. Bulanık, düşük kaliteye sahip görseller potansiyel müşterilerinizin gözünde güvensiz bir bakış açısı sunarak, ürününüzü net bir şekilde görülmesinin önüne geçer. Eğer fotoğraf makineniz DSLR ise geniş diyafram aralığında kullanın. Diyafram ne kadar düşükse kameranızı ürüne odaklamak o kadar kolaylaşır.

Ürünün Tamamını Çekin

Ürününüzün tamamının görselinizde bulunup bulunmadığından emin olun. Ürününüzün tamamı ve etrafında yeterli boş alan olması satın alma ve tıklanma oranınızı yükseltecektir.

Boyutlandırmayı Tutarlı Tutun

Ürünlerinizin tamamında fotoğrafların boyutlarının tutarlı olması, daha uyumlu bir görünüm sağlar. Özellikle ürün fotoğraflarınızı sitenize ek olarak sosyal medya platformlarında paylaşacaksanız tutarlı bir boyutlandırmayı ihmal etmeyin.

Ürünlerinizi Öne Ortaya Yerleştirin

Ürününüzün daima çerçeve ortasında olması görselinizi daha kaliteli gösterir. Mağazanızdaki görsellerin bütünlüğü açısından ürünlerinizin öne ve ortaya yerleştirilmişe dengeli ve düzenli bir görünüm elde etmenizi sağlar.

Arka Planı Kaldırın

Ürünlerinizin çekimini yaparken arka plana yer vermemek mağazanızın şık, modern ve tutarlı görünmesini sağlar. Sade bir arka plan tercih ederek ürün fotoğraflarınızın daha profesyonel olmasını sağlayabilirsiniz. Fotoğraf çekimini yaptınız, resminizi düzenlediniz peki görselinizi hangi formatta kaydetmelisiniz? .png formatında. Çünkü .png formatı şeffaf arka planları destekler.

Yansıma Ekleyin

Görsellerinize derinlik kazandırmak için ürünlerinize yansıma ekleyebilirsiniz. Yansımayı post prodüksiyon ya da küçük bir ayna yardımı ile elde edebilirsiniz. Aynalı yüzeylerin fotoğrafçılığı zorlaştıracağını unutmamak da fayda var.

Her Ürünün Rengini Sergileyin

Ürününüzün birden fazla rengi varsa her renk seçeneğinin görselini kullanabilirsiniz. Her rengin görselini çekmek yerine tek rengi çekip uygulama yardımıyla da her rengi ayarlayabilirsiniz. Ürününüzün farklı renkleri yoksa uygulamalar aracılığıyla en kısa sürede bu renkleri elde edebilirsiniz.

E-ticaret ürün fotoğraf çekimi yaparken bu tüyolara dikkat ederek markanıza en uygun görsellere kavuşabilirsiniz. Caka Dijital’den alabileceğiniz e-ihracat danışmanlığı ile potansiyel müşterilerinizin beklentilerine karşılık verecek, yalnızca ülke sınırlarında değil, globalde kendinizi tanıtabilecek projelere imza atabilirsiniz.

Haydar Özkömürcü

Growth Hacker, Dijital Pazarlama Eğitmeni.