Skip to main content

Sosyal medya globalde markanızı tanıtmak, hedef kitlenize ulaşmak, onlarla iletişim kurmak için olmazsa olmazlardan biri haline geldi. İşletmenizin dijital varlığını ortaya koymak için sosyal medya oldukça iyi bir alternatif. Sosyal medya yönetimi, paylaşımları planlamak, içerikleri oluşturmak ve paylaşmaktan öte, görünürlüğünüzü artırmaya katkıda bulunur. Sosyal medya platformları içerisinde öne çıkan Tiktok’un yönetimi, Tiktok platformunda markanızın tanınmasına olanak sağlar. Tiktok reklam verme hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edebilirsiniz.

Tiktok Reklam Türleri

Tiktok’ta reklam vermeden önce reklam türlerini bilmekte fayda vardır. Tiktok, reklam vermesi için kullanıcılara pek çok seçenek sunar. Bu seçenekler sayesinde hedef kitlenize ulaşmada ve mesajınızı iletmede en etkili olabilecek reklamı siz belirleyebilirsiniz. Tiktok reklam türleri şu şekilde sıralanır:

 • Feed İçi Video: Yerel haber akışında kullanıcılara “Sizin İçin” sayfasında sunulur.
 • Görsel Reklamlar: TikTok’un haber akışı uygulamaları olan BuzzVideo, TopBuzz ve Babe aracılığıyla markalar görünen videolara görsel reklamlar yerleştirebilir.
 • Video Reklam: “Sizin İçin” akışında yer alan 5 ila 60 saniyelik videolardır.
 • Spark Reklamları: Popüler olan reklamsız içeriğe sponsor olma özelliği sunan bu reklam 2021’de kullanılır hale gelmiş.
 • Pangle Reklamları: Bu reklam yalnızca belirli ülkelerde varlığını sürdürür. Pandle platformu Tiktok ile iş birliği yaparak videolarını kullanıcılara sunar.
 • Carousel Reklamları: Tiktok’un haber akışı uygulamalarında yer alan bu reklamlar, 10 adet resim içerir.

Sponsorlu Tiktok Videoları Nedir?

Sponsorlu Tiktok videoları, kendi mecranızdaki üç nokta sembolüne ve ardından alev işaretindeki tanıt düğmesine tıklayarak yapılır. Hedef kitlenizi seçebilir, kampanya bütçenizi ilgili alana girebilirsiniz. Sponsorlu Tiktok’u kullanarak kullanıcıları web sitenize yönlendirebilir ve web site tıklanmalarınızı artırabilirsiniz.

Sponsorlu Tiktok Videosu vs. Tiktok Reklam Kampanyası

Sponsorlu Tiktok videosu, platformda durumu test etmek için kullanılabilir. Tiktok reklam kampanyasında ise hedef kitlenizi belirleyebilir, yeni videolar yükleyebilir bunları yaparken de Tiktok Ad Manager arayüzünü kullanabilirsiniz. Bu arayüz size kampanya başarınız hakkında bilgiler sunarak testler yapmanıza olanak sağlar.

Tiktok Reklamlarının Teknik Özellikleri

Tiktok reklamı verdiğiniz bir videonun bazı kurallara uyuyor olması gerekir. Uymanız gereken tüm kuralları Tiktok’un yardım merkezinden görebilirsiniz. Önemli olan bazı kurallar şunlardır:

 • En boy oranı: 9:16, 1:1 veya 16:9
 • Video çözünürlüğü: Çözünürlük ≥ 540 x 960 piksel, ≥ 640 x 640 piksel veya ≥ 960 x 540 piksel olmalıdır.
 • Dosya türü: .mp4, .mov, .mpeg, .3gp veya .avi
 • Uzunluk: 60 saniyeye kadar, ancak Tiktok dokuz ila 15 saniye arası önerir.

Tiktok Reklam Verme Adımları

tiktok reklam verme adimlari

1. Adım: TikTok reklam hesabınızı oluşturun.

Sayfada önünüze gelen bilgileri doldurarak Tiktok reklam yöneticisinde bir hesap oluşturun. Markanızı onaylayın ve kontrol panelinize giriş yaparak, hesap kurulumunu talimatlara göre tamamlayın.

2. Adım: Tiktok Pixel’i oluşturun ve yükleyin.

Tiktok Pixel, kullanıcılarınız ile ilgili bilgi toplamak için kullanabileceğiniz bir Tiktok reklam verme aracıdır. “Standart Mod” ya da “Geliştirici Mod” arasında bir seçim yaptıktan sonra yöneticinizde “Web Etkinliği” ayarıyla Pixel’i oluşturun.

3. Adım: Yeni bir kampanya oluşturun.

Kampanyalar seçeneğine tıklayın ve yeni bir kampanya oluşturun. Kampanya hedefinizin ne olduğunu belirleyerek kampanyanızı isimlendirin ve bütçenizi girin.

4. Adım: Bir reklam grubu oluşturun.

Tiktok reklam verme de hedef kitlenizi, kampanya bütçenizi ve yerleşimleri tanımlamak için reklam grubu oluşturabilirsiniz.

 1. Promosyon türü ya da hedefini seçin.
 2. Reklam yerleşimini seçin.
 3. Reklam türünü seçin.
 4. Hedef kitlenizi tanımlayın.
 5. Teslimat türünü seçin.

5. Adım: Yeni bir reklam oluşturun.

Reklam grubunuzu oluşturmanızın ardından ilk reklamınızı yayına alabilirsiniz. Aynı reklam grubuna ait farklı reklamları birbirinden daha kolay bir şekilde ayırt etmek için, reklamlarınızı isimlendirin. Hedef kitlenizi harekete geçirecek mesajlara yer vermeyi unutmayın.

6. Adım: Reklam performansınızı ölçün

tiktok reklam perf olcun

Reklam yayınladıktan sonra kampanyanızın nasıl sonuç verdiğini görmek için yüklenen verileri analiz etmelisiniz. Tıklanmalar, gösterimler, geri dönüşler ve pek çok performans özelliğini inceleyerek analiz yapmalısınız.

Tiktok’ta Reklam Vermek için Akılda Tutmanız Gerekenler

Tiktok, dijital pazarlama dünyasında çığır açmış, eğlenceli ve kısa içeriklerle pek çok kullanıcıyı bünyesine katmıştır. Yalnızca bireylerin değil, işletmelerinde dikkatini çekmiştir. Bu sebepten Tiktok reklam verme de akılda tutmanız gereken tüyoları sizler için derledik:

1. Erişim, takipçi sayısından daha önemlidir.

Tiktok reklam verme de takipçi sayınız değil, erişim sağladığınız profil sayısı önemlidir. Erişim sağladığınız kişi sayısı ne kadar fazlaysa o kadar fazla kişiye gösterilmeye devam edersiniz.

2. Hatalar öğrenme fırsatlarıdır.

Tiktok reklam verme de hata yapmaktan korkmayın. Her hata öğrenmeniz için yeni bir fırsattır.

3. Özgünlük önemlidir.

Yaptığınız içeriklerin özgün olması algoritma için önemlidir. İçeriklerinizi tasarlarken özgün olmaya özen gösterin.

Tüm bu detayları bilerek yola çıkmanız Tiktok reklam verme de reklamı doğru yönetmenize fayda sağlayacaktır. Influencer marketing ajansı ile reklam yönetiminde çok daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Haydar Özkömürcü

Growth Hacker, Dijital Pazarlama Eğitmeni.