Skip to main content

Linkedin, 200’den fazla ülkede aktif bir şekilde kullanılan, kullanıcı sayısına bakıldığında ise büyük kitlelere hitap eden bir sosyal medya platformudur. İyi bir Influencer marketing ajansı ile planlı adımlar atılarak bu platform üzerinden geniş kitlelere ulaşmak mümkündür.

Şirketler başarılı Linkedin pazarlama stratejileri oluşturarak dijital pazarlama faaliyetlerinin büyük kısmını bu platform üzerinden yürütebilirler.

Linkedin’de yer almak için çok büyük bir firma olma zorunluluğu yoktur. Bu geniş platform içerisinde çok büyük firmalara da küçük ölçekli firmalara da daima yer vardır.

Ayrıca Linkedin marka güvenilirliği, konumlandırma ve işe alım alanlarında da oldukça işe yarayan bir platformdur.

Linkedin pazarlama stratejileri firmanızı daha iyi bir noktaya taşımanıza destek olur. Günümüzde pek çok firmanın Linkedin hesabı var ve bu nedenle söz konusu pazarlama olduğunda artık iyi bir Linkedin profiline sahip olmak belirleyici kriterlerden biri olarak görülüyor. Markanızı daha iyi tanıtmak, hedef kitlenize daha kolay ulaşmak için Linkedin’in avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Linkedin Pazarlama Stratejisi Nasıl Geliştirilir?

Linkedin sosyal medya platformunda doğru stratejiler ile ilerleyerek geniş kitlelere ulaşmak mümkün. Peki, Linkedin pazarlama stratejileri nasıl geliştirilir?

İster büyük bir marka olun ister küçük bir işletme. Linkedin hesabınızı açtıktan sonra yapmanız gereken ilk şey hedef kitlenizi tanımaktır.

Böylece pazarlama stratejilerinizi hedef kitlenizin istek ve beklentileri üzerinden yürütebilirsiniz. Ayrıca hedef kitlenizin beğenilerine odaklı içerikler üreterek Linkedin üzerindeki etkileşimlerinizi arttırabilirsiniz.

Hedef kitleniz, ürününüzü ya da hizmetinizi satın alabilecek potansiyel müşterilerinizdir. Hedef kitlenizin alışveriş alışkanlıklarını doğru bir şekilde analiz edebilirseniz satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Daha sonrasında yapmanız şey gereken ise iyi bir rakip analizi. Linkedin’de her gün çok sayıda yeni hesap açılır. Bu hesapların birkaçı ise sektördeki rakiplerinize ait olabilir.

Sektörünüzde hizmet veren ve uzun zamandır Linkedin’de yer alan firmaları ve yeni açılanları güncel bir şekilde takip ederek rakiplerinizin gerisinde kalmamalısınız. Rakip analizi, sektörde ilerlemenizi sağlamanın en etkili yollarından biridir.

Sektörde başarı ve istikrar elde etmiş rakiplerinizin neler yaptığını ve hedef kitlenize nasıl hitap ettiklerini doğru bir şekilde analiz ederek hedefinize ulaşabilirsiniz.

Linkedin Pazarlama Stratejileri Neden Önemlidir?

Çağımız artık internet çağı. Günümüzde geniş kitlelere ulaşmanın en etkili yolu iyi bir sosyal medya yönetiminden geçer. Firmaların geniş kitlelere ulaşmak için en sık tercih ettiği sosyal medya platformlarından biri de Linkedin’dir.

Bu sosyal medya platformu üzerinde ne kadar iyi bir profile sahip olursanız markanızın bilinirliği ve müşterilerin ilgisi o oranda artacaktır.

Linkedin’de iyi bir profil oluşturmak ve hedef kitlenizin ilgisini çekmek için ilk yapmanız gereken kaliteli Linkedin pazarlama stratejileri geliştirmektir.

Bu sayede markanızın bilinirliği artar ve hedeflediğiniz kitlelere erişiminiz kolaylaşır. Ayrıca sosyal medya kullanımı çok yaygın olduğu için tanıtımınızı yapmanın en etkili yollarından biridir.

Etkili Linkedin Pazarlama Stratejileri Nasıl Oluşturulur?

Her pazarlama şeklinde olduğu gibi Linkedin pazarlama stratejileri de iyi bir planlama ve emek ister. Linkedin pazarlama stratejinizi doğru bir şekilde yürütmek için ilerlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

1) Net hedefler belirleyin: İlk olarak yapmanız gereken şey amacınızdan emin olmaktır. Neden Linkedin’de var olmak istiyorsunuz? Bu sorunun cevabı ürünlerimi tanıtmak istiyorum, markamın duyulmasını istiyorum, hizmetlerimi müşterilerime tanıtmak istiyorum gibi yanıtlar olabilir. Kendi hedefinizi net olarak belirmeniz atacağınız diğer adımları da kolaylaştıracaktır.

2) Linkedin sayfanızdan en iyi şekilde yararlanın: Linkedin sayfanız sizin sosyal medya üzerindeki sanal vitrininizdir. Bu vitrini ne kadar iyi kullanırsanız hedef kitlenizle o kadar çok etkileşime girersiniz. Bu nedenle Linkedin’in size sunduğu tüm paylaşım imkânlarından yararlanmalısınız. Firmanızın detaylı fotoğraflarını eklemek, işleyiş şeklinizi yansıtmak ve Linkedin’in imkânlarından tam yararlanmak pazarlama sürecinizi hızlandırır. Sayfanızı doğru bilgilerle ve eksiksiz doldurmanız da hedef kitlenize ulaşmanızı ve güven kazanmanızı kolaylaştıracaktır.

3) Hedef kitlenizi anlayın: Her ürün ve hizmetin belli bir hedef kitlesi vardır. Firmalar hedef kitlelerini ne kadar çok anlarlarsa işlerinde o kadar başarılı olurlar. Alıcıları anlamanız ve ne istediklerinizi bilmeniz ürün geliştirmenizi ve daha iyi bir hizmet vermenizi sağlar. Linkedin üzerinden alıcılarınız ile iletişimde kalarak gündemi takip etmeniz sizi rakiplerinizin önüne geçirir. Linkedin üzerinden hedef kitlenizin alışveriş alışkanlıklarını ve beğenilerini iyi bir şekilde analiz ederseniz hedefinize daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

4) Performansınızı takip edin ve iyileştirin: İşinizde çok iyi olabilir ya da çok güzel ürün ve hizmetleri piyasaya sunuyor olabilirsiniz. Ancak satış stratejileriniz doğru değilse emekleriniz boşa gider. Linkedin hesabınızdan takipçi sayınızı, ziyaretçi demografiklerini, görüntülenme istatistiklerinizi düzenli bir şekilde takip etmelisiniz. Eğer olumlu bir yönde artış varsa doğru yoldasınız demektir. Ancak istatistikleriniz sabitse ya da düşüyorsa Linkedin satış pazarlama stratejisi değişimine gitmek faydalı olabilir.

Linkedin Satış Pazarlama Stratejileri

linkedin pazarlama stratejileri

LinkedIn, firmanızı tanıtmak için faydalanabileceğiniz en iyi seçeneklerden biridir ve etkili sosyal medya yönetimi için kritik bir platformdur. Çok sayıda kullanıcıya sahip bu sosyal medya platformunda firmanızın bir yer edinmesi pazarlama açısından oldukça önemlidir. Başarılı bir LinkedIn profili oluşturmak ve sosyal medya yönetimi stratejilerinizi güçlendirmek için bilgilerinizi eksik doldurmanız ve güncel tutmanız gerekir. LinkedIn üzerinde biraz emek vererek benzersiz bir profil oluşturabilir, firmanızı en iyi şekilde tanıtabilirsiniz. Bilinen en iyi LinkedIn pazarlama stratejileri şu şekildedir:

1)Rakip analizi yapın: Linkedin sizin gibi firma profili açarak pazarlama şansını arttıran firmalarla doludur. Bunca seçeneğin arasında firmanızı parlatmak için ilk olarak rakip firmaları çok iyi bir şekilde analiz etmeli ve onlardan farklı olarak ne yapmanız gerektiği üzerine düşünmelisiniz.

2) Kişiye özel içerik oluşturun: Linkedin paylaşımlarınız hedef kitleniz tarafından görüntülenecektir. Bu nedenle öylesine içerikler olmamalıdır. İçeriklerinizi hedef kitlenizi tanıyarak ve kişiye özel olarak geliştirirseniz daha çok etkileşim alırsınız ve firma tanınırlığınızı arttırırsınız. Bunun için hedef kitlenizin Linkedin’deki hareketlerini takip etmeniz gerekir.

3) İlgi çekici “hakkımızda” oluşturun: Hakkımızda kısımları firmanızın tanıtımını yaptığınız bölümlerdir. Pek çok markanın hakkımızda kısmı birbirine çok benzer. Farklı bir içerik oluşturarak hedef kitlenizin ilgisini çekebilirsiniz. Örneğin hedef kitleniz sizi neden tercih etmeli ve sizde rakiplerinizden farklı olan özellikler nelerdir gibi bilgileri hakkımızda kısmında belirtebilirsiniz.

4)İçeriklerinizde tutarlı olun: Linkedin’de hedef kitleniz sizi içeriklerinizden tanıyacak. Bu nedenle de içeriklerinizde ne kadar tutarlı olursanız firma tarzınızın tanınırlığı o oranda artar. İlk paylaşımlarınızdan önce içerikleriniz ve tarzınız üzerine çok iyi düşünmeli ve paylaşımlarınızı aynı doğrultuda ilerletmelisiniz.

5)Reklamlardan yararlanın: Sosyal medya platformlarının en büyük avantajlarından biri reklamlardır.  Linkedin pazarlama stratejileri için de reklamların önemi fazladır. Hedef kitlenizin dikkatini çekecek şekilde reklam vererek bu kişilerin firma profilinizi ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz.

6)Veri analizini kullanın: Linkedin hesabınızdaki takipçi sayısınız, etkileşimleriniz, takipçi büyümeleriniz gibi analizleri kontrol ederek ne durumda olduğunuz hakkında fikir edinebilirsiniz.

7) Çalışanlarınızı dâhil edin: Çalışanlarınızın mutluluğu, çalışma şekli ve firmanız hakkındaki düşünceleri; hedef kitlenizin size karşı olan tutumunu etkileyecek bir faktördür. Bu nedenle çalışanlarınızı dâhil ettiğiniz bir Linkedin hesabı firmanızı olumlu yönde etkileyecektir.

Mahmut Orkun Köksalan

2022 yılından bu yana Cremicro'da SEO direktörü olarak çalışmaktadır. Google Ads, Semrush ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.