Skip to main content

Yaşadığımız dönemde pek çok farklı iş kolu bulunur. Ancak gerçek anlamda bir kar elde etmeye gelince konunun daha geniş bir kapsamda ele alınması gerekir. Karlı işlerin ne olduğunu bilmek, bunlara yatırım yapmak ve finansal açıdan başarıya ulaşmak için en kârlı sektörler nelerdir bilmek önemlidir. Örneğin Amazonda satış yaparak global de büyüyebilir, karınızı artırabilirsiniz. Ayrıca Amazon satışı için Amazon danışmanlığı hizmeti alarak daha profesyonel şekilde satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. En kârlı sektörler nelerdir öğrenmek için yazının devamına göz atabilirsiniz.

Dünyadaki En Kârlı Sektörler

Markanızı geliştirmek ve kâr elde etmek mi istiyorsunuz? Günümüzde en çok kar sağlayan sektörler ve ileride en fazla kar sağlayacağı düşünülen sektörler marka gelişiminizde ve markanızın gelirinin olumlu şekilde ilerlemesinde size yardımcı olabilir.

1. Teknoloji

teknoloji

En kârlı sektörlerden ilki teknolojidir. Teknolojinin ilerlemesi ile yapay zekâ ve BT sektörleri de eş zamanlı olarak ilerleme gösterir. 2031 senesine kadar istihdamda %15 artış beklenir. Yazılım, dijital kodlama gibi sektörlerin günümüzdeki artan kullanımıyla beraber her geçen gün gelişen teknoloji sektörü, her ne kadar insanlara olan talebi azaltsa da kalifiye insanları istihdam etmeyi sürdürür. İleriki dönemlerde çok daha fazla rağbet göreceği düşünülen teknoloji sektörü kâr marjı hızla büyüyen bir sektördür.

2. Sağlık

Yapılan araştırmalarda her sene sağlık alanında 1,9 milyon iş açılacağı öngörülmektedir. Evden ya da ayakta tedavi hizmetleri, ayakta tedavi merkezleri, doktor ve dişçi muayenehaneleri, bakımevleri ve hastaneler içinde istihdam oranının artması da beklentiler arasındadır. Hızlı bir şekilde büyüyen bakıcı, terapi asistanı, genetik danışman ve fizik tedavi asistanı gibi alanlarda istihdam artışının diğer sağlık alanlarına göre daha fazla olması beklenir. Özellikle insanların son dönemde sosyal medyayla birlikte ortaya çıkan mükemmeliyet isteği, estetik ve plastik cerrahi alanında sağlık sektöründe ciddi bir talep artışı yaşatmıştır.

3. Otomotiv

Yüksek bir talebin olduğu otomotiv sektöründe teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeni özellikler eklenmiştir. Bu yeni özellikler potansiyel müşterileri etkilemiş ve otomotiv endüstrisi ivme kazanmıştır. Bu sayede otomotiv sektörü de en kârlı sektörler arasında yerini almıştır. İnsanlarda boy gösteren hızlı tüketme alışkanlığı otomotiv sektörünü de etkilemiştir. Fiyat performans odaklı olan otomotiv sektörü markaların daha çok dış görünüşe önem vermesiyle birlikte insanlarda oluşan kendini gösterme, sürekli en yenisini alma isteği hızlı bir talep artışı yaşatmıştır. Otomotiv sektöründe yaşanan yakıt değişikliği farklı enerjilerle çalışan yeni model arabalar insanları otomotiv sektöründe yeni arayışlara sokmuştur.

4. Yenilenebilir Enerji

Yenilebilir enerji firmaları sürdürülebilir olmaya artan ilgi ve karbon ayak izlerinin azaltılmasıyla hızlı bir büyüme gösterir. Güneş enerjisi, pil teknolojisi ve rüzgâr enerjisi gibi alanlarda kendini kanıtlayan firmalar sektördeki pasta diliminden en büyük karı alanlardır. Son dönemde dünyada meydana gelen olumsuz değişiklikler insanları yenilenebilir enerji kaynaklarına daha fazla yakınlaştırmıştır. Hatta, yenilenebilir enerji kullanımı bir nevi mecburi hale gelmiştir. Adını duyuran firmaların yanı sıra bu talebi değerlendirmek isteyen yeni firmaların da hızla yükselişi göze çarpmakla birlikte bu sektörün ileriki dönemlerde çok daha fazla önem arz etmesi ve sektöre daha çok talep olması kuvvetli bir ihtimaldir.

5. İnternet

İnternet yalnızca bilgi erişimi için değil aynı zamanda global pazarlama imkânı sunan bir alandır. Geniş kitleye erişim, düşük giriş maliyetleri, dijital pazarlama ve reklam gibi alt dalları ile her geçen gün büyüyen bu sektörde büyümeyle doğru orantılı şekilde istihdam açığı da ortaya çıkar. Birçok teknolojik aletin internetle beraber önem kazanması bir anda internete olan ihtiyacı artırmıştır. İnternet mecrasında en yükselişte olan alan ise e-ticaret olmuştur, insanların evden işlerini halletmek istemesi gibi durumlar e-ticarete ve dolayısıyla internete verilen önemi hat safhaya çıkarmıştır. Hızla globalleşen dünyada insanların aradığını dış dünyada değil internet mecrasında bulmaya çalışması, insanları internetin bir parçası haline getirmiştir. İnsanların bu taleplerine hızla karşılık vermek isteyen büyük şirketler, internet dünyasına yeni uygulamalar kazandırarak internetten geçirilen zamanı arttırmışlardır. Son yıllarda boy gösterip günümüzde hat safhaya gelen yapay zekâ, yazılım, dijital kodlama gibi alanlar insanları internet dünyasına tamamen bağlamış olup bu talebi hızla değerlendiren şirketler ise günden güne pastadan daha fazla pay almayı başarıyorlar.

6. Perakende

En kârlı sektörlerden biri olan perakende, geniş tüketici talebi, internet sayesinde globale ulaşım kolaylığı, yerel ya da küresel pazarlara ulaşıma imkân olması gibi birçok faktörden dolayı istihdam sağlanması gereken bir sektördür. İnsanlara ulaşması gereken malzemelerin toplu olarak değil, tek tek verilmesi çalışacak kişi sayısını artırmıştır ve sadece belli şirketlerin elinde olan tekelleşme perakende sektörüyle beraber insanların daha kolay kendilerine istihdam yaratabileceği bir alan haline gelerek en kârlı sektörlerden olmuştur.

7. Tarım

tarim

Gıda güvenliği, talepteki istikrar, dünya genelinde olan nüfusun artması gibi faktörler sebebiyle tarım sektörü en kârlı sektörler arasında yerini almaktadır. Tarım sektörüne olan talebin artmasının önemli bir nedeni ise yapay tarımın devreye girmesidir. Hızla fazlalaşan insan nüfusuna artık doğal tarımın yetmemiştir. Bunun yanı sıra yapay tarımla desteklenen tarım sektörü, istihdam sağlamaya devam ederek en kârlı sektörler arasına girmiştir. İleri düzey tarım aletleri tarımı daha hızlı ve daha pratik hale getirerek insanların taleplerine daha hızlı cevap vermektedir. Tarıma olan talepteki istikrarın hiç düşmemesi tarım sektöründe olan kişilerin elini çok fazla şekilde rahatlatıp hızla daha fazla istihdam sağlamaktadır.

8. Emlak

Sürekli artan talep, değer artışı, yatırım çeşitlendirilmesi gibi nedenlerle emlak sektörü her geçen gün varlığını büyütmektedir. Böylece elde ettiğiniz karı maksimuma çıkarabilirsiniz. Hızla artan insan nüfusu emlak sektörüne olan talebi her geçen gün artırmaktadır. Bunun yanı sıra insanların daha konforlu yaşama isteği emlak sektöründe yeni arayışları devreye sokmuştur. Talebin fazla olması nedeniyle emlak sektöründe rekabet ve istihdam artarak devam etmektedir.

Eğer siz de bulunduğunuz sektörde globale açılmak, hedef kitlenizi büyütmek isterseniz, e-ihracat danışmanlığından faydalanabilirsiniz.

Haydar Özkömürcü

Growth Hacker, Dijital Pazarlama Eğitmeni.