Skip to main content

Google Adwords Reklam Metni Nelerden Oluşur?

Arama Ağı reklam kampanyalarında kullanılan metinlerin bazı kuralları barındırarak düzenlenmesine reklam metni optimizasyonu denir. Reklam metinlerinin iyi kurgulanmış olması daha yüksek kalite puanı, daha yüksek tıklama performansı ve daha düşük tıklama başına maliyet sağlar. Bu Google reklam yönetimi için oldukça önemli bir avantajdır. Bir arama ağı reklamında metnin olarak 3 başlık alanı, 1 URL ve 2 açıklama alanı bulunur. Başlık ve açıklama alanlarının karakter sınırı olduğu için, reklam metni optimizasyonu yaparken kelimelerin gücünü iyi kullanmak gerekli. Karakter sınırlaması başlık alanı için maksimum 25, her bir açıklama alanı için maksimum 35’dir.

Güçlü Reklam Metinlerinin Ortak Özellikleri Nelerdir?

Google içerik ve reklam kampanyalarında en çok “özgünlük” değerine dikkat eder. Eğer içeriğiniz ya da reklam metniniz tamamen özgün değilse bu yüksek kalite puanı almanızı güç hale getirir. Reklamınızın gösterim performansını ve tıklama başına maliyetini etkiler. Reklam metni nasıl yazılır sorusuna cevap verirken öncelikle metin özgünlüğünden bahsetmek gerekir. Güçlü reklam metinlerinin ortak özelliği ilk başta tamamen özgün olmalarıdır. İyi yazılmış bir reklam metninde mutlaka anahtar kelime kullanılmıştır. Harekete geçirici ve etkileyicidir. Arama sonuçlarıyla optimize edilmiş reklam metinleridir. Doğru yazılmış bir reklam metni sorulara cevap bulabileceğiniz, teşvik içeren ve davetkar duran metinlerdir. Avantaj vurgusu etkili şekilde kullanılmıştır ve ziyaretçiye indirim kampanya hakkında kar bildirimi yapar. Call to action cümleler ile desteklenmiştir. Anahtar kelime mutlaka reklam metninde kullanılmıştır. Yazım hataları yoktur ve destekleyici unsurlar kullanılmıştır.

Güçlü-Reklam-Metinlerinin-Ortak-Özellikleri-Nelerdir

Google Reklam Metinleri Nasıl Efektif Kullanılır?

Efektif bir reklam metni optimizasyonu için anahtar kelime araştırmanızı tamamlamış olmanız gerekmektedir. Reklam metninizin doğru anahtar kelimeler içermesi arama sonuçlarına büyük ölçüde etki edecektir. Ürün ya da hizmetinizi en doğru kelime gruplarıyla tarif etmeli, potansiyel sorulara cevap veren içerikler yazmalısınız. Markanın en güçlü taraflarını, rakiplerinizden ayıran özelliklerinizi, ürünün/hizmetin farklılığını, avantajlarını, fiyat politikasını, güven kavramlarını değerlendirmeli, reklam kampanyanıza en uygun olanları derleyerek optimize etmelisiniz. Kullanıcıların sizi nasıl buldukları, hangi kelimelerde daha avantajlı sıralamalara sahip olduğunuzu, hangi üründe/hizmette güçlü olduğunuzu belirlemelisiniz. Rakiplerinizin reklam metinlerini inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Araştırma ve analizlerle sıralamanızı yükseltecek, tıklama performansını iyileştirecek, tıklama başına maliyetinizi düşürecek efektif metinler yazılmalıdır.

Google Reklam Metinlerinde Yapılmaması Gereken Hatalar Nelerdir?

Kopyala yapıştır içerikler reklam metni optimizasyonu için yapılabilecek en büyük hatadır. Kalite puanınıza direk etki eden bu hata, ziyaretçileriniz tarafından fark edildiğinde ciddi bir güvensizlik yaratarak marka bilinirliğinizi kötü etkileyecektir. Yazım ve imla kurallarını ihmal etmek, ütopik vaatlerde bulunmak, rakiplerinizi bariz şekilde kötüleyen söylemler kullanmak, ürün ya da hizmetin sahip olmadığı özellikleri var gibi göstermek, kaba pazarlama dili kullanmak gibi hatalardan kaçınmak gerekli. Reklamın, metinde anlatılan ürün ya da hizmetle ilgili olmayan bir URL’e bağlanması önemli bir hatadır. Ziyaretçi okuduğu ürün veya hizmeti reklama tıklayınca görmek ister. A üründen bahsederken B ürününün linkini kullanırsanız, A ürünü beklentisiyle sitenizi ziyaret eden potansiyel müşteriniz aradığını göremeyince sayfadan hemen ayrılacaktır. Bu hata sayfanızın hemen çıkma oranlarını kötü etkileyerek size performans kaybettireceği gibi reklam bütçenizi de boşa kullanmanıza sebep olur. Reklam metni optimizasyonu tıklama ve sayfada kalmaya doğrudan etki eder. Yanıltıcı olmayan, net ve anlaşılır ifadeler kullanılmalıdır.

Google Adwords Reklam Metni Nasıl Yazılmalıdır?

Google, özgün içerikleri çok sever. Kullanıcılarına özgün içeriklerle hazırlanmış sayfaları daha çok gösterir. Aynı içerik kalitesini Google Adwords reklam metninde görmek ister. Reklam metni optimizasyonu yapmadan önce metin çalışmalarınızda özgün olmaya gayret edin. Başlık ve metin açıklamalarını yazmadan önce öne çıkarmak istediğiniz özelliklerinizi sıralayın. Reklama bağlayacağınız URL’de ziyaretçilerinizin yeteri kadar kalabilmesini sağlamak için onlara hangi önemli bilgileri iletmeniz gerektiğini düşünün. İnsan beyni avantaj ve fayda odaklı çalışır. Olabildiğince avantaj sunmaya çalışın. Ürünün farklı yanlarını avantajlaştırarak anlatın. Anahtar kelimelerinizi reklam optimizasyonu için mutlaka kullanın. Markanızın ruhunu yansıtmayan söylemleri kullanmayın. Benimsediğiniz marka dili ile uyumlu metinler yazmaya çalışın.

Gerekmedikçe reklam metninde sorular sormayın, ziyaretçiler soru görmeyi değil cevap bulmayı sever. Mutlaka yazım ve imla kurallarına dikkat edin, reklamın performansını izledikten sonra metninizi değiştirmeye karar verirseniz doğrudan metni değiştirmek yerine, küçük-büyük harf revizesi, noktalama işaretleri değişikliği gibi yenilikleri deneyin. Reklam metnini destekleyen elementleri kullanın. Belirli bir tarih aralığında kampanya yapıyorsanız reklam metninizde geri sayıma yer verin. Sıkıcı klişe reklam ifadeleri yerine, yenilikçi ve harekete geçirici ifadelere yer verin.

Reklam Metinlerinizi Optimize Ederken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Reklam metni optimizasyonu için Google Ads Ajansı yeni yöntemler dener, metin araştırmaları yapar. Optimizasyon için bir reklam setine en az 3 arama ağı reklamı planlayın. Algoritma reklamınızı varyasyonlu yayımlayarak reklamlarınızı optimize edecek ve dönüşümlü kullandığı için önemli raporlar toplayacaktır. Reklam metnini değerlendirmeden önce başlangıçta yüksek hacimli reklamlarda yayımlayarak öğrenmeyi hızlandırın. Daha sonra düşük hacimli reklamlarda tecrübelerinizi değerlendirebilir ve reklam metni optimizasyonunuzu daha başarılı yapabilirsiniz. Arama ve dönüşüm raporlarınızı inceleyin. Sürekli yeni anahtar kelime arayışında bulunarak reklamlarınızı güncelleyin. Reklam metninize “call to action” etkileşimi yaratacak söylemler ekleyin. Reklamlarınızı optimize ederken tüm cihazlardan görünümlerini ön izleme ile kontrol edin.

Hedef kitlenize kazanım bildirimi yapın. Potansiyel müşteriniz reklam metninizde karlı alıveriş olacağını görmelidir. Hediye ürünler ya da kampanyalar var ise optimize edilmiş reklam metni açıklamalarında bunu mutlaka belirtin. Reklam metinlerinizi denemek isterseniz, revize etmeden önce mutlaka minimum 30-40 tıklama almasını bekleyin. Bu reklamın performansı ve metnin revizesi için data toplamaya yeterli süredir. Ancak birkaç saat yayımda kalan metinler performans değerlendirmesinde sizi yanıltacaktır.

Mahmut Orkun Köksalan

2022 yılından bu yana Cremicro'da SEO direktörü olarak çalışmaktadır. Google Ads, Semrush ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.